15 nej o Mount Everestu. Sledujte nový seriál!

Je desetkrát vyšší než nejvyšší mrakodrap, na vrcholku je i v létě mínus dvacet. Vypravte se s námi ve čtvrtek za dobrodružstvím jménem Everest: Za hranice možností.
Mount Everest alias Sagarmatha alias Chomolungma
Mount Everest alias Sagarmatha alias Chomolungma
hitfull.com

reklama

Je v současné "zimě" libo trochu skutečného sněhu?

Pak možná oceníte dokumentární cyklus Everest: Za hranice možností, který vysíláme každý čtvrtek ve 20.15 na Prima COOL.

A máte-li dojem, že Everest je vlastně jenom taková nudná hromádka kamení, třeba vás přesvědčí následující výběr zajímavostí.

 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Everest - upoutávka 30s

1) Výška 8848 metrů, dámy a pánové. Zapamatujte si tu cifru, jeden nikdy neví, kdy se to bude řešit v hospodě. Možná více však zaujme zdejší klima: teplota na vrcholku se dle roční doby pohybuje od –36 °C do –19 °C...

2) Co do nadmořské výšky měří Everest více než desetkrát více než dubajský mrakodrap Burj Khalifa (829 metrů).

3) Pro echt trénované sportovce dnes výstup v průměru trvá 12 hodin.

4) Jistí überjedinci mohou Everest zdolat i bez kyslíkové bomby (viz bod 14). Prvním byl v roce 1978 Reinhold Messner. O dva roky později horu zdolal stejným způsobem na sólovku!

Moc bychom se nedivili, kdyby Dubaj začala brzy stavět vlastní repliku Mt. Everestu Foto: i.telegraph.co.uk

Moc bychom se nedivili, kdyby Dubaj začala brzy stavět vlastní repliku Mt. Everestu. Foto: i.telegraph.co.uk

5) Hora byla (pro západní svět) přejmenována z původního názvu Peak XV na Mount Everest po britském zeměměřiči Georgovi Everestovi. Stalo se tak v roce 1865, rok před jeho smrtí. On sám vrcholek nikdy nespatřil a údajně nešlo ani o jedince překypujícího láskou k Indům.

6) Nepálci horu samozřejmě už roky předtím nazývali Sagarmatha, Tibeťané zase Chomolungma. Sagarmatha má znamenat "hlavu oblohy", naopak skutečný význam tibetského jména je neznámý, zřejmě má co dočinění se "Svatou matkou".

7) Byl to právě indický matematik Radhanath Sikhar, kdo jako první spočítal výšku hory.

8) Snahy o zlezení Everestu se datují do 20. let 20. století. Expedice z roku 1924 však byla záhadou skoro dodnes – její účastníci George Mallory a Andrew Irvine se nikdy nevrátili, Malloryho tělo bylo dokonce objeveno až v roce 1999!

Chybí už jen konspirační teorie, podle níž Hillary a Norgay ve skutečnosti na Everestu nikdy nebyli a všechny fotografie vznikly ve filmovém studiu…  Foto: upload.wikimedia.org

Chybí už jen konspirační teorie, podle níž Hillary a Norgay ve skutečnosti na Everestu nikdy nebyli a všechny fotografie vznikly ve filmovém studiu…  Foto: upload.wikimedia.org

9) Everest byl celkově po dlouhé roky tahákem všemožných snah o jeho zdolání, a nemluvíme jenom o horozelectví. Až v roce 1933 tak například došlo k prvnímu přeletu nad vrcholkem.

10) Prvními pokořiteli hory byl samozřejmě Nepálec Tenzing Norgay a Brit Edmund Hillary. Stalo se tak v roce 1953.

11) V roce 2000 celý Everest sjel první lyžař, Slovinec Davorin Karnicar, v následujících dvou letech pak na řadu přišli i snowboardisté!

12) Na horu se dnes teoreticky můžete dostat i vrtulníkem – na první kontakt helikoptéry a vrcholku hory však došlo jenom před devíti lety!

NASA samozřejmě s egocentričností sobě vlastní vyfotila Everest z vesmíru a všem teď ukazuje, že z *jejího* bejváku vypadá jako nesklizená hromádka mouky.  Foto: eoimages.gsfc.nasa.gov

NASA samozřejmě s egocentričností sobě vlastní vyfotila Everest z vesmíru a všem teď ukazuje, že z *jejího* bejváku vypadá jako nesklizená hromádka mouky.  Foto: eoimages.gsfc.nasa.gov

13) Posledním rokem, kdy měl Mt. Everest od horolezců pokoj, bylo Léta Páně 1974. Od té doby neuplynul rok, aby ho někdo nezdolal.

14) Při pokusu o zdolání hory však během let zahynulo kolem 200 lidí, často vlivem nedostatku kyslíku u vrcholu (ve stejné výšce létají dopravní letouny a ty nemají nouzové kyslíkové masky jenom tak pro parádu (také vám teď bod 4 zní mnohem famózněji?)).

15) Přesto je dnes Everest již relativně častou a dostupnou turistickou atrakcí pro zdatné sportovce (a exprimátora Béma). Dokonce tak moc, že se začíná přetřásat znečištění hory zahraničními expedicemi...

(lol)

Kavkaz je pomyslnou hranicí mezi Asií na jihu a Evropou na severu

Kavkaz: Poznejte tajemnou kolébku lidstva

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama