Horko v aréně: čím bojovali skuteční gladiátoři

Poznejte nástroje starověké zábavy. Nejen ve Spartakovi, ale i na COOLu.
Spartakus: Pomsta
Spartakus: Pomsta
archiv FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Druhá řada Spartaka blíží ke svému konci – tuto neděli ve 22.05 začíná druhý díl od konce – a spolu s tím se příběh tohoto reka překotil do své druhé a depresivnější poloviny.

GLADIÁTORSKÝ KVÍZ: Jak znáte seriál Spartakus: Pomsta?

Jak to dopadne, ví asi každý z vás. Chcete-li však v krutém světě otroků chovaných pro likvidaci jiných otroků ještě chvíli pobýt, třeba vezmete za vděk naším soupisem náčiní, kterým gladiátoři (a občasné gladiátorky – ano, existovaly) prováděli své řemeslo...

Sica alias krátký zahnutý meč

Nejenže se sica hodila pro nečekané výpady, při své délce až 45 cm se vyznačovala i solidní mírou "cool efektu". Využívají ji především Thrákové, mezi něž zřejmě patřil i Spartakus.

Trojzubce a harpuny

Poněkud neobratné naostřené nástroje spadaly do výbavy retiariů alias gladiátorů libujících si ve stylu boje podobného rybářům – krom harpun tak na své oponenty mnohdy vrhali i sítě. Jako bonus často bojovali skoro nazí, prakticky bez brnění.

Gladius neboli krátký meč
Gladius neboli krátký meč
wulflund.com

Gladius neboli krátký meč

Standardní výbava římských legionářů měřila od 50 do 60 cm a právě podle jména tohoto meče byli později pojmenováni i gladiátoři. Uživatelé sáhli nejenom po meči, ale i různých formách brnění a štítů.  

Pugio čili dýka

Když šlo do tuhého, přišel čas na zbraň poslední obrany – záložní dýku. Čepel byla obvykle ukuta z železa nebo bronzu. Právě pugio bylo i zbraní volby pro konspirátory, kteří zavraždili Gaia Julia Caesara.Pompeianus neboli delší meč Foto: imperiumancientarmory.com

Pompeianus neboli delší meč

V 1. století našeho letopočtu, čili až po Spartakovi, přišel do módy delší typ meče zvaný Pompeianus. I zde platí, že gladiátoři užívali běžnou variantu, která byla k nalezení i u římských soldátů.

Verutum alias krátké kopí

Sotva metr dlouhý oštěp patřil s třinácticentimetrovým železným hrotem mezi základní výbavu vojska do 2. století před naším letopočtem. Nebyl však nahrazen ničím lepším, takže se v pozdější části římské historie s velkou pompou zase vrátil. 

 

Venabulum, lovecký oštěp

Cirka 180 cm dlouhý dřevěný oštěp s železným hrotem byl určen k lovu zvěře i lidských protivníků. Málokdy se užíval k vrhání, pro svou délku byl však ideální na vykrývání útoku.

Pilum čili vrhací oštěp
Pilum čili vrhací oštěp
static.memrise.com.s3.amazonaws.com

Pilum čili vrhací oštěp

Těžký oštěp o délce až dva metry zakončený pyramidovým hrotem. Začal se používat až ve 3. století po Kristu, Spartakova smečka tedy jeho výhody neocenila.

Krom těchto gladiátoři sáhli i po několika možných typech luků a dalších variacích oštěpů i mečů. Zkrátka – pro každého diváka tu byl nějaký styl, v němž se našel. Pro praktické uplatnění na poli však byla značná část gladiátorských zbraní zcela nevhodná.

Možná i proto povstvání Spartaka skončilo tak, jak nakonec skončilo. A jakže? Inu, to už zjišťujte sami. Následující dvojici neděl ve 22.05. Jsme jen dva díly od finiše druhé řady. Na COOLu…

Zdroj: tribunesandtriumphs.org

(lol)

Gladiators

Spartakus a ti další: 4 nejslavnější gladiátoři!

Spartakus: Pomsta  - Ilithya 960

Pohleďte na reky a rekyně druhé řady Spartaka


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tento článek najdete v těchto speciálech