Když udeří Vlna zabiják: poznejte 4 nejhorší tsunami v dějinách!

Před sobotní katastrofickou minisérií si připomeňte skutečné případy největších tsunami v historii.
Tsunami není jen písnička od Manic Street Preachers :)
Tsunami není jen písnička od Manic Street Preachers :)
secretsofthefed.com

reklama

Od roku 2004 či japonského tsunami z roku 2011 zná moderní společnost vražedné vlny tsunami až příliš dobře. Nebylo tomu však vždy.

Oba díly filmu Vlna zabiják si můžete přehrát i na PrimaPLAY až do 11.2.2014Ještě nedávno však tsunami platilo skorem za hrozbu ekvivalentní mimozemské invazi a zombie apokalypse – všichni je znali jenom z filmů, jako je naše sobotní minisérie Vlna zabiják (sledujte v sobotu od 20.00) či historických análů.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vlna zabiják - upoutávka 30s

3) Lisabonská tsunami roku 1755

Češi jako vnitrozemský národ jejich teror sice nedocení tak jako obyvatelé Malediv, přesto i u nás jsou viditelné některé dopady ničivých příbojů. Nebýt totiž téhle vlny, dost možná by moderní společnost vypadala docela jinak!

Křesťanský svět na onen den zrovna slavil Slavnost všech svatých, když zemětřesení a následná tsunami učinila z Lisabonu a přilehlého okolí kůlničku na dříví. Tsunami zabila na 60 tisíc lidí, jedním dechem však nutno říct, že tehdejší světová populace byla skoro desetinová v porovnání s dnešní.

Právě pro načasování se tsunami dlouze zabývali teologové i osvícenští vědci – bylo totiž prapodivné, že by vyšší síla chtěla jedno ze svých nejvěrnějších město postihnout podobně velkou pohromou. Na dobové smýšlení tak Lisabonská tsunami měla podobný vliv, jako holocaust na dnešní svět.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vlna zabiják - upoutávka 15s

2) Aljašské megatsunami z roku 1958

Ne vždy musí tsunami vzniknout po zemětřesení – jak zná dobře každý návštěvník letního bazénu, masivní vlny vznikají i po pádu masivního objektu na vodní hladinu…

Stejnou genezi má i zřejmě nejvyšší tsunami v novodobých dějinách. Po obrovské lavině zeminy a ledu v Lituya Bay na Aljašce se rázem ve zdejším zálivu ocitlo na 30 milionů kubíků půdy – což díky malé rozloze zálivu vyvolalo obrovskou vlnu vysokou přes 500 metrů! Vzhledem k odlehlosti zahynulo "pouze" pět lidí, vlna se naštěstí prakticky nedostala na otevřené moře.Aljašské megatsunami z roku 1958 Foto: meteoweb.eu

                                                                                                                       Foto: meteoweb.eu

1) Erupce na Santorini

Model erupce na Santorini Foto: explorecrete.com

Historie je plná ničivých vln, ta na Santorini však opět patří do kategorie katastrofy, která natrvalo ovlivnila svět.

Udála se někdy v polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem a epicentrum měla na středomořském ostrově Théra (dnes Santorini). Zdejší vulkanická erupce zavinila zničení civilizace na Théře, ale zapříčila i klimatické změny v Egyptě, Řecku nebo na Krétě, a tak navždy proměnila vyvážení sil.                                                                                                               Foto: explorecrete.com

Jako bonus samozřejmě erupce zřejmě vyvolala i silné tsunami, které vážně postihlo středomořskou oblast zhusta závislou na námořnictví.

Santorini měla trvalý vliv na mytologii Řecka i Egypta a spekuluje se, že buď zdejší (zcela zničená) kultura, nebo naopak megatsunami pohlcující okolní ostrovy, byly možná předobrazem mýtu o Atlantidě.

Bonusové tsunami: Vlna, která utopila dinosaury

Když před 65 miliony let na Zemi spadl asteroid hubící dinosaury, kataklyzma nedoprovázely jenom plameny a následná "nukleární zima", ale zřejmě i pětikilometrová (!) přílivová vlna... A to, vážení přátelé, by byl konec ledajakého letoviska.

(lol)

Tommy Lee Jones ve filmu Sopka

Pět nejlepších (malých) katastrofických filmů

Erupce na Kamčatce

Megakatastrofy, které nás neminou. Večer na ZOOMu

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!