Ospalou díru přepadnou indiánská monstra

Nejen bratři Grimmové dovedou lidovými horory jednomu zašpinit spodní prádlo.
Indiánská monstra - Létající hlavy
Indiánská monstra - Létající hlavy
listverse.com

reklama

 

Už sme si zvykli, že filmové či seriálové horory jako naše pondělní Ospalá Díra často svůj příběh čerpají z lidových mýtů, třebas těch od bratří Grimmů.

Právě Ospalá díra však ideje mnohdy čerpá i z mnohem méně evropských končin, totiž z mýtů indiánských.

Mrkli jsme se proto na několik nejděsivější potvor z Věčných lovišť!

 

4) Rybí úchylák

Zatímco evropští námořníci si představovali existenci mořských panen, v indiánském světě podobnou roli zastal jakýsi "úchylný mořský děda".

Tenhle perverzák, napůl muž a napůl ryba, sice přímo nevraždil, pravidelně se však zabydloval v jezerech, v nichž se koupaly indiánské ženy, a pozoroval je při plavání. Ve srovnání s jinými potvorami níže jde vlastně o neškodného dědulu, leč idea, že indiáni měli vlastní mytologickou verzi pro Michala Kolesu, je svým způsobem děsivá.

Indiánská monstra - Rybí úchylák
Autor: i2.wp.com Indiánská monstra - Rybí úchylák

 

3) Skinwalker

Neboli měňavec. Ačkoliv se skinwalkeři v zásadě podobají "našim" vlkodlakům, indiáni nápad na člověka měnícího se ve zvířecí potvoru dovedli mnohem dále. Skinwalkers se ve zvíře promění s primárním cílem způsobovat ostatním bolest, a aby navíc člověk schopnost získal, musí nejprve zabít blízkého příbuzného...

Skinwalkers se rovněž mohou změnit v jakékoliv zvíře chtějí. Mýtus pochází od kmene Navajo, a tak se nelze divit, že (stejně jako u evropských vlkodlaků) si skinwalkers obvykle vybírali místní predátory či obávané ptáky jako lišky, kojoty, vlky, sovy nebo vrány, nikoliv neškodné býložravce.

Indiánská monstra - Skinwalker neboli Měňavec
Autor: wikia.nocookie.net Indiánská monstra - Skinwalker neboli Měňavec

2) Muž/žena s dvěma tvářemi

Muž, respektive často žena (ve více legendách jde o dívku zakletou za svádění) s dvěma tvářemi je obvykle přímo člen kmene libující si v lidském mase. Své oběti, než je pozře nebo zanechá na místě zohyzděné, ubodává svým výjimečně ostrými lokty. Kdokoliv, kdo na ní zanechá pohled, rychle na to zemře strachem. Aby toho nebylo málo, zaměřují se především na slabé, jako ženy a děti.

Mýtus se vyskytuje u různých kmenů – Siouxů, Lakotů a dalších, má tedy více variant. Najít se proto dají i variace, v nichž dvojtvářník není lítá bestie, nýbrž jednoduše poněkud netypický člen kmene.

Indiánská monstra - Muž/žena s dvěma tvářemi
Autor: listverse.com Indiánská monstra - Muž/žena s dvěma tvářemi

1) Létající hlavy

Přímo jako z Ospalé díry nebo střílečky Doom pak vypadává naše poslední mýtické monstrum, létající hlavy alias kanontsistonties z mýtů kmene Irokézů.

Jejich jídelníček se sestává z člověčiny libovolného druhu a jejich hlad je neukojitelný (aby ne, když nemají žaludek). Mnohdy se jedná o bývalé kanibaly. Naštěstí je lze za jistých okolností porazit, obvykle nikoliv pomocí dobře mířeného šípu, nýbrž spíše lsti či náhody, jak se stalo v případě létající hlavy, která namísto stařeny omylem pozřela kamna, na nichž paní vařila…

Indiánská monstra - Létající hlavy
Autor: i2.wp.com Indiánská monstra - Létající hlavy

Zdroj: Listverse

(lol)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama