10 nejslavnějších akčních hrdinů všech dob: Kdo se prostřílel až na vrchol?

Zvítězit může jen jediný!
Největší akční hrdinové všech dob
Největší akční hrdinové všech dob

reklama

Akční filmy jsou plné sympatických hrdinů, kteří umí věci řešit hezky narovinu. V našem desateru je však místa pomálu. Tipnete si, koho jsme posadili na trůn?

10) Ellen Ripleyová

Je to trochu paradoxní, protože Ripleyová si pozici akční postavy vlastně nezvolila - pokaždé "jenom" přežila déle než ostatní (krom třetího filmu), z vetřelců měla noční můry a nikdo ji nikdy moc nevěřil. Být v její kůži bylo peklo. Snad právě proto je ale jediná holka ze seznamu vlastně tolik sympatická!

Vetřelci
Autor: 20th Century Fox Vetřelci

9) Harry Callahan

Vezměte stereotyp pistolníka z Divokého západu, přesuňte jej (bez výraznějších úprav krom modernějšího revolveru a modernějšího ohozu) do tehdy-dnešní Ameriky, a máte Drsného Harryho jak vyšitého! Asi nejslavnější role Clinta Eastwooda z něj navždy učinila symbol spravedlnosti o šesti patronách.

Drsný Harry
Autor: Warner Bros. Drsný Harry

8) Jason Bourne

Přesně opačně je na tom pak agent Jason Bourne, který vlastně nejenže neví, za co bojuje, ale není si jistý ani tím, jak se vůbec jmenuje. Agent s vymazanou hlavou, ale s krutopřísnými bojovými schopnostmi, však vzdor tomu přivedl svou roztřesenou kamerou a do akčního filmu malou velkou revoluci!

Agent bez minulosti
Autor: Universal pictures Agent bez minulosti

7) Wolverine

Ironií osudu je Wolverine - který je na tom s pamětí asi tak dobře jako Bourne - na seznamu hned vedle. Oproti Bournovi má však Logan jednu velkou výhodu ve své superrychlé regeneraci a čepelích na rukou. Tohle, spolu s jeho notoricky drsňáckou fazónou, jej nutně dostalo na lepší příčku.

Logan
Autor: 20th Century Fox Logan

6) Han Solo

Skoro by se zdálo, že čím cyničtější humor, tím větší popularita! Na šesté pozici totiž trůní Han Solo, který vlastně není ani tak akční hrdina, jako spíše automat na sebejisté hlášky a frackovské úsměvy, jenž čas od času někde po někom vystřelí. Právě kvůli těmto kvalitám se však tolik těšíme na jeho samostatný film (ač jej nebude hrát Harrison Ford).

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Autor: Lucasfilm Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

5) John Rambo

Sérii ironických sympaťáků nám však přerušuje jeden, s nímž by asi debata o válce byla o poznání méně zábavná. Jak totiž ukazuje fotka níže, John Rambo si svou akční polohu zjevně vždycky užíval! První i čtvrtý film v řadě byly de facto protiválečné bijáky, a ani ve dvojce a trojce si Rambo porcování lidí (oproti divákům!) zrovna nevychutnával... ale když musíš, tak musíš.

Rambo: Do pekla a zpět
Autor: Lionsgate Rambo: Do pekla a zpět

4) Batman

Smutným patronem je i pozice čtvrtá - Batman, alias superhrdina, co s gustem stojí na věžácích a sleduje s depresivním výrazem dění dole a má sebevražedné sklony vepsané nejen do své tradiční pózy. Na každém plakátu Batman vypadá jako někdo, komu ujel poslední noční autobus! Tahle série nás každopadně naučila, že nad smrtí vlastních rodičů se lépe pláče v mrakordrapu či jeskyni plné hi-tech udělátek, než kdekoliv jinde. A že nejlepší terapií proti vlastní temné mysli je snaha vymazat zlo z ulic.

Temný rytíř povstal
Autor: Warner Bros. Temný rytíř povstal

3) James Bond

Ve finální velké trojici se však dostáváme zpátky spíše k veselejším vražedných psychopatům. James Bond je jméno, které na počátku moderních akčních filmů vlastně stálo - tajný agent s povolením zabíjet vlastně není ani tajný, ani agent, tím spíše si však dovede užít drinků a děvčat svým typicky britským nonšalantním stylem.

Skyfall
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Skyfall

2) Indiana Jones

Taktéž Indymu nechybí frackovský úsměv a potěšení z akce - oproti maniakům okolo tak navíc činí KVŮLI VĚDĚ! Archeologie ve stylu Dr. Jonese záchranou památek sice mimoděk zahrání i svět před šílenými nacistickými plány, jak ale může potvrdit každý starý univerzitní profesor, tak už to holt v akademické sféře chodí...

Dobyvatelé ztracené archy
Autor: Paramount Pictures Dobyvatelé ztracené archy

1) John McClane

A je tu král všech akčních borců! V Johnovi se tak trochu snoubí to nej ze jmen výše. Akční přeživší. Ironik. Někdo, komu se do akce nechtělo - ale to neznamená, že vše nedovede komentovat stejnou kadencí, jakou má i jeho samopal! Yippee ki-yay, motherfucker!

Smrtonosná past
Autor: 20th Century Fox Smrtonosná past

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!