4 brutálně děsivé filmy, které přitom nejsou horory

Děs se neskrývá jen ve tmě a prokletých domech.
Netypicky děsivé filmy
Netypicky děsivé filmy

reklama

Filmové úleky máme nejčastěji spojené s ufouny, zombíky či duchy – tedy fiktivními (doufáme!) monstry. Čas od času se však objeví snímek, který si při generování strachu vystačí bez potvor i hororových prvků. Vybrali jsme čtyři takové filmy.

4) Musíme si promluvit o Kevinovi

Dává asi smysl, že žádný z okolních bijáků zrovna nehýří duhami a jednorožci – společným jmenovatelem všech je zlo v lidské podobě. Musíme si promluvit o Kevinovi je však jako film o dospívání budoucího školního střelce o to tíživější, že vše sleduje perspektivou jeho matky, která ví, že je s jejím dítětem něco v nepořádku, ale neví, co s tím dělat.

3) E. T. Mimozemšťan

Jasně, E.T. je sám o sobě fiktivní postava – film o něm však rozhodně není horor. Steven Spielberg naopak točil E.T.ho jako tehdy unikátní příklad snímku o hodném mimozemšťanovi, který svou náturou narušoval jiné dobové ufounky, například Vetřelce. To však neznamená, že E.T. není strašidelný! Naopak, umně ilustruje, že strašidelná klišé mohou najít uplatnění daleko za žánrem klasického hororu. Co je však na filmu nejděsivější, je vlastně chování lidí, armády a vědců speciálně.

2) Karlík a továrna na čokoládu

Jako třeba v pohádce! Ve svém půdorysu je Karlík a továrna na čokoládu vlastně typickou poučnou moralitkou, která má dát životní lekci malým capartům. Není však příliš obtížné snímek sledovat a říkat si při tom „Proboha, vždyť Willy Wonka tam vraždí lidi!“ – to celé aniž by si film svou vlastní náturu kdykoliv připustil.

1) Schindlerův seznam

Putování po nehororech zakončíme filmem, který je děsivý jednoduše tím, že zobrazuje poměrně nedávnou evropskou historii. Schindlerův seznam je asi nejznámějším snímek o holocaustu, ale často kráčí proti běžným filmovým postupům – jeho častá absence hudby, kombinace ruční kamery a černobílého filmu spolu s morálně diskutabilním hlavním hrdinou dávají divákovi najevo, že tohle nebude pohodový filmový zážitek. Přestože však film ukazuje jeden děsivý záběr vedle druhého, nejde o horor ale o drama o limitech ale ve výsledku hlavně síle lidskosti  – tím spíše je dopad filmu větší. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!