4 šílené pokusy na lidech, které se opravdu staly! Chtěli byste, aby se vám někdo podíval do mozku?

Příběhy jako z hororu!
Nejpodivnější experimenty
Nejpodivnější experimenty
20th Century Fox

reklama

Hrátky šílených výzkumníků s lidmi nejsou jenom záležitostí sci-fi. Ačkoliv jsou podobné případy řídké, v historii se objevilo nejméně šest neslavných pokusů na lidech. Některé z nich dokonce vešly do historie jako válečné zločiny!

4) Projekt Aversion

Mnohdy, když se na jednom místě sejde majorita mužů, výsledkem jsou často donedávna zapovězená partnerství - zdi věznic, kasáren či opatství by ostatně mohl vyprávět. Jihoafrický apartheid se proto v roce 1971 rozhodl s podobnými situacemi zatočit a vyvinul tzv. projekt Aversion.

Pod jeho hlavičkou bylo až 900 lidí, převážně mladých bílých mužů, ale i několik žen, donuceno podstoupit konverzní "terapii" „učící je“ podlehnout kouzlu heterosexuality. Na koho postup pilovaný ve vojenské nemocnici ve Voortrekkerhoogte nefungoval, dočkal se hormonální kastrace, elektrošoků nebo rovnou nedobrovolné změny pohlaví. Odůvodněním byly psychiatrické důvody a krom stovek zničených životů postup přišel J.A.R. na absurdní finanční sumy.

3) Projekt 4.1

Když americká armáda detonovala v roce 1954 v rámci poku Castle Bravo v Tichém oceánu svou doposud nejsilnější vodíkovou bombu, radioaktivní spad zasáhl (nikoliv poprvé) i nedalekou populaci na Marshallových ostrovech. Do roku 1974 měl tento pokus za následek výrazný nárůst potratů místních žen i porodů zdeformovaných dětí. Řada přeživších si později vyvinula rakovinu.

Spojené státy nebyly jediný stát, který nechal působení atmosférických detonací jaderných bomb vystavit civilisty - dodnes umírají lidé především v bývalých sovětských testovacích zónách - v podobné praktice však drží zřejmě prvenství.

2) Jednotka 731

I nacistické pokusy na lidech však blednou závistí nad krutostí neslavné japonské Jednotky 731. Ta během druhé světové války páchala na zajatcích vojenských i civilních těžko představitelné krutosti včetně pitvání lidí zaživa, dokonce prováděné i na těhotných ženách.

Mezi další z pokusů patřilo testování zbraní od granátů po plamenomety či amputace končetin a jejich následné přišití na jiné části těla.

1) Stanfordský experiment

Zřejmě nejznámější je však pokus Philipa Zimbarda, který se v roce 1971 odehrál na Stanfordské univerzitě v USA. Zimbardo při něm slavně rozdělil své studenty na věžně a bachaře - a pozoroval, jak se jejich chování začíná měnit.

Ačkoliv parametry experimentu nic podobného nepožadovaly, zejména studenti hrající bachaře se velmi brzy opili svou mocí a až třetina z nich podlehla doslova sadistickým svodům, to celé během několika z nich. Když si Zimbardo uvědomil, že jeho pokus toliko potvrzuje rčení, že v každém z nás se za jistých okolností může ukrývat bestie, experiment sám ukončil. Děsivý byl pokus zejména kvůli tomu, že mu neveleli nacisté či jiná monstra, ale vlastně zcela průměrný vysokoškolský profesor.

reklama

reklama