6 nejslavnějších úchyláků, které znáte z dějepisu

I ti nejlepší měli své… chybky
Slavní úchylové
Slavní úchylové
iStock/Archiv Prima COOL

reklama

Psali dějiny umění, vědy i války – přesto, či možná právě proto, platili v osobním životě za pořádné nemravy či mizantropy. Řeč je o šesti nejslavnějších úchylácích, které znáte z hodin dějepisu.

6) Albert Einstein

Na někoho, kdo je znám svou genialitou a posunul lidstvo objektivně kupředu, byl Albert Einsteinů překvapivě neschopný v osobním životě. Dlouho nadbíhal děvčeti, které přivedl do těhotenství, a když došlo na svatbu, utekl ke své sestřence. Když pobláznil ji, utekl ke své sekretářce. Albert byl notorický i tím, že ve vztahu vyžadoval absolutní oddanost a poslušnost, ačkoliv sám dopředu říkal, že ze své strany se bude chovat, jak chce. Inu, to, že je někdo geniální fyzik, ještě zjevně neznamená, že chápe i teorii lásky...

5) Sigmund Freud

Slavný spoluzakladatel moderní psychiatrie v podstatě celou svou teorii pokládal na tom, že lidi jsou sexuchtivé bestie, která na sex myslí, i když si myslí, že na něj nemyslí. Problém je, že Freud něco podobného řekl nahlas poprvé a oproti dnešní podobě dával sexu absurdní význam – sám zmiňujíc, že měl touhu vůči své matce a že jeho otec byl sám úchylák. Nelze se tak trochu ubránit dojmu, že Freud psal vlastně hlavně sám o sobě, i když si myslel, že nepsal jenom o sobě.

4) Lyndon Johnson

Američtí prezidenti mají od dob páně Clintona poněkud nadrženou pověst, Johnson však i v této vybrané společnosti platil za držitele vyšší ligy. Ne snad, že by měl aférky jako JFK nebo se jeho špinavé prádlo propíralo před celým národem jako u Clintona, Johnson byl hlavně starý dobrý prasák. Jeho nemanželské pletky jsou relativně méně známé, populární je však jeho telefon, kdy si objednává nový střih kalhot, protože jsou malé jeho rozkroku, přičemž každou větu mlaská nebo říhá.

3) Mahátma Gándhí

I když je Gandhí znám jako pacifista a skoro světec, faktem je, že v osobním životě realizoval některé poměrně zvláštní kratochvíle. Například poté, co v 37 letech složil slib celibátu, se pro vlastní otestování své integrity rozhodl čas od času ležet a spát vedle těl nahých děvčat. Patřila mezi ně i jeho osmnáctiletá neteř. I když údajně nikdy nedošlo na sex jako takový, Gandhí se prý vůbec nebránil méně explicitním aktivitám jako společným koupelím, tanci nebo striptýzu. Že totiž někdo zkouší svou odolnost, ještě nutně neznamená, že ve zkoušce odolá!

2) Jindřich VIII.

Byli jste už někdy tak nadržení, že jste kvůli souloži vypověděli loajalitu papeži, vyhlásili vlastní církev, čelili křížové výpravě a riskovali vlastní svržení? Že ne? Jindřich 8. podobně zapírat nemůže – jeho pletichy s celou řadou manželek (a zřejmě nejen jimi) jsou velmi dobře známé a de facto založily moderní podobu Anglie, jak ji dnes známe!

1) Caligula

Jakkoliv byl Jindřich 8. dle dnešní definice tyran, vzdor svým nešvarům alespoň vybudoval úspěšný stát, něco podobného císař Caligula říct již nemůže. Caligula slavně budoval celé paláce věnované jeho rozkoši, včetně dvou mobilních výletních lodí, kde se dnem a nocí lidé oddávali toliko svým mrzkým pudům. Nakonec není divu, že Caligula vládl sotva čtyři roky, než se ho jeho poddaní raději zbavili...

reklama

reklama