Crohnova nemoc komplikuje každodenní život. Jak se s ní naučit fungovat?

Crohnova nemoc komplikuje život
Crohnova nemoc komplikuje život

reklama

Crohnova nemoc útočí na imunitní systém vlastního těla

Crohnova choroba spadá do kategorie autoimunitních onemocnění. To znamená, že imunitní systém mylně vyhodnotí vlastní zdravé buňky jako škodlivé a začne je likvidovat. V případě Crohnovy nemoci jde konkrétně o oblast trávicí soustavy, zejména o tenké a tlusté střevo. Onemocnění se projevuje řadou zažívacích obtíží jako bolestmi břicha, průjmy, krví nebo hlenem ve stolici a náhlým hubnutím. Crohnovu chorobu však doprovází také vysoké teploty až horečky, únava, afty či záněty kloubů.

Období klidu střídají akutní projevy

Konkrétní příznaky Crohnovy nemoci závisí na stádiu a závažnosti onemocnění. Navíc naštěstí obvykle nebývají permanentní. Při nemoci se střídají fáze klidová (remise) a fáze vzplanutí (relapsu). Právě druhé období doprovází nepříjemné příznaky, které se tlumí vhodnými léky a postupy. Léčba Crohnovy choroby vyžaduje také dodržování bezezbytkové diety – vyřazení mléka, semínek, slupek ovoce a zeleniny, tučných a kořeněných jídel či luštěnin.

Při podezření na Crohnovu chorobu se vždy obraťte na lékaře – nejlépe na gastroenterologa, ale prvotní konzultaci vám poskytne i praktický lékař a případně vypíše žádanku na další vyšetření ke specialistovi. K léčbě se podle konkrétních projevů nasazují zejména antibiotika, kortikosteroidy (k potlačení zánětu) nebo léky k utlumení aktivity imunitního systému. Ve vážných případech se přistupuje k biologické léčbě. Řešením může být také chirurgický zákrok.

Příčina nejasná, prevence složitá

Nevýhodou Crohnovy nemoci je i to, že u ní doposud nelze zcela jednoznačně identifikovat příčinu, a tím pádem se jí dá jen těžko předcházet. Podle všeho hraje roli dědičnost a výskyt onemocnění v rodině zvyšuje šanci na jeho vypuknutí u další generace. Vliv může mít také nezdravý životný styl a časté vystavování se stresu. Snížit riziko vzniku Crohnovy choroby tak alespoň částečně může zdravější stravování, pravidelný pohyb, nekuřáctví, omezení konzumace alkoholu a vyhýbání se stresu.

Tip: Už jste slyšeli o službě Lékař online 24/7, díky které máte ordinaci neustále po ruce? Spojte se s lékařem kdykoliv z pohodlí domova.

reklama

reklama