Oficiální čaroděj na Novém Zélandu dostal po 23 letech padáka. Kolik bral peněz a jak reagoval na svůj vyhazov?

A nejsou dneska kouzla a čáry potřeba víc než kdykoliv dřív?
Gandalf z filmového Pána prstenů
Gandalf z filmového Pána prstenů
Warner Bros.

reklama

Ian Brackenbury (88 let) se od roku 1998 živil čarodějnictvím, kterým si ročně vydělal 16 tisíc novozélandských dolarů, tedy zhruba 250 tisíc korun. Byl oficiálním mágem města Christchurch, které už však o jeho služby nemá zájem a vypovědělo mu smlouvu.

„Je to banda byrokratů bez špetky představivosti,“ prohlásil odvolaný čaroděj na adresu radnice v rozhovoru pro magazín Stuff. V popisu práce měl „čarodějnictví a další podobné služby kouzelnického charakteru. Pokud stále nechápete, jak na něco takového mohly jít peníze daňových poplatníků, pak musíme připomenout, že Christchurch je oblíbeným cílem turistů, pro které byl mág vítanou atrakcí.

Narodil se v Británii, a když v roce 1976 dorazil na Nový Zéland, začal se na ulicích živit jako komediant a čaroděj. Když se mu město snažilo zakázat činnost, vyrazili místní do ulic na jeho obranu. V roce 1982 byl vyhlášen za živoucí umění a roku 1990 ho tehdejší novozélandský premiér Mike Moore dokonce požádal, aby se stal oficiálním čarodějem Nového Zélandu.

Jako místní fenomén například zaříkával profesionální rugbyové týmy, aby začaly vyhrávat, žehnal různým oslavám, vítal britskou královnu nebo vyvolával déšť poblíž města Wainmate v období zdrcujícího sucha – a půl hodiny po provedení jeho magického obřadu skutečně začalo pršet!

Radnice mu oficiálně poděkovala za mnohaleté služby a dokonce připravila výstavu na jeho počest, ale vzkázala, že „město se mění a s ním i jeho potřeby, čarodějnické služby už mezi ně něpatří“. Protřelý mág však odmítá jen tak pověsit kouzelnou hůl na hřebík: „Pro mě se nic nemění. Budu dál čarovat. Pokud mě chtěji zastavit, budou mě muset zabít. Tak hovoří muž na svém místě, skutečně odevzdaný svému poslání...

Co myslíte?

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!