Tohle je důvod, proč jsou na světě jen 4 barvy pasů. Uhodnete, z jakého důvodu je ten náš červený?

Jen čtyři barvy, a přitom celý svět?!
Barvy cestovních pasů
Barvy cestovních pasů
iStock

Pokud rádi cestujete, určitě jste si už všimli, že cestovní pasy ostatních lidí nemusí mít „naší“ vínovou barvu. Pasy jsou modré, zelené, černé, ale žádné další barvy už v paletě nenajdete. Proč? Je to pro snadnou identifikaci a barvy vychází z historického i geografického kontextu.

Začneme-li těmi červenými, týkají se převážně Evropanů. Červený pas má ale také například Čína nebo Peru a jde převážně o identifikaci zemí, které kdy měly co dočinění s vlivem sovětského svazu. Pro Evropu pak platí, že červené pasy mají členové Evropské unie a některé státy ještě před svým vstupem barvu pasu změnily.

Co se týče modrých pasů, ty reprezentují tzv. nový svět – modrými pasy tak disponují například Američané, Kanaďané, Australné, ale také některé státy střední Afriky a Asie. Zároveň jde také o státy, které jsou součástí obchodní aliance Mercosur, což ale také není pravidlo, podíváme-li se například na Paraguay.

Zelené pasy pak zastupují většinu arabských zemí, i vzhledem k tomu, že zelená je nejoblíbenější barva proroka Mohameda a černé zastupují většinu zemí z Afriky. Jediným „vetřelcem“ do černé barvy je Nový Zéland, kde jde o národní barvu a nosí ji na dresech i sportovci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama