VIDEO: V Římě zakryli všechny nahé sochy, aby nepobouřili íránského prezidenta

Obchod je obchod!
Antické sochy dostaly dřevěnou burku
Antické sochy dostaly dřevěnou burku

reklama

Íránský prezidet Hasan Rúhání navštívil Řím a měl v něm mimojiné vyjednat miliardové obchody. Není tedy divu, že Italové ustoupili požadavkům jeho delegace a zakryli všechny nahé sochy v muzeu římského kapitolu. Jedná se přitom o obdivovaná díla z dob antiky nebo italské renesance.

Obě strany nakonec kontrakty za miliardy eur podepsaly a vzájemně si pochválily historické bohatství, když se prohlásily za "dvě supervelmoci krásy a kultury". Na společné večeři se pak na základě íránského protokolu nepodávalo víno ani žádný jiný alkohol.

V Itálii se zvedla vlna odporu, která však zapomněla například na zakrývání obnažených plakátů při návštěvě papeže v Turíně před sedmi měsíci. Tehdy se žádné protesty nekonaly. 

Ani hlava nevykoukla...
Ani hlava nevykoukla...

Zahalování nahých soch přitom není v Římě ničím novým. Dělalo se většinu středověku a například v 19. století nechal papež Pius IX všem historickým sochám ve Vatikánu urazit penisy a nechal překrýt genitálie fíkovými listy. Dodnes si velká část lidí myslí, že jsou fíkové listy původní součastí soch...

reklama

reklama