Zjistěte, jestli vás Facebook nezneužívá! Tenhle vyhledávač najde všechny informace!

Největší sociální síť se dá velice snadno využít
Ochrana na Facebooku
Ochrana na Facebooku
facebook

reklama

Lidé si často neuvědomují, jak nebezpečné je, sdílet na internetu osobní informace. Naopak se často zlobí na zlý Facebook, že o nich „prozrazuje“ úplně všechno, ale nechápou, že to jsou oni sami, kdo informace pustili do světa. Pak se nemohou divit, že těchto věcí může někdo využít ve svůj prospěch a vyhledat prakticky cokoliv.

Možná si vzpomínáte na aféru, která se odehrála před čtyřmi lety – Mark Zuckerberg slavnostně odhalil nový robustní vyhledávací engine, který byl schopný spojovat veřejně dostupné informace do lidí a vypisovat je do přehledných seznamů. Nešlo o narušení citlivých informací – ty už uživatelé vyplnili sami – ale o metodiku vyhledávání, kterou bylo snadné zneužít pro marketingové, ale třeba i stalkerské úmysly. Proto byl engine opět nahrazen hloupější verzí a na aféru se zapomnělo. Všechno má ale svůj háček.

Vyhledávácí engine nebyl vypreparován z Facebooku, jeho funkce jen nejsou snadno dostupné, nicméně ono vyhledávání pořád funguje a díky aplikacím třetích stran je stále dostupné. Například na webu Search is Back! můžete pohodlně začít vyhledávat skupiny lidí podle mnoha kritérií – například podle data narození, místa bydliště, jednotlivých koníčků atp. Opět – nejde o to, že takové informace lze pro jednotlivé lidi vyhledat, jde o to, že engine velice efektivně vypíše úplně všechny lidi najednou a vy je tak můžete poměrně zblízka zkoumat.

Obecně proto platí, abyste věnovali pozornost nastavení soukromí a citlivé údaje, například o bydlišti, datu narození, nebo některá alba fotek, zpřístupňovali jen přátelům, nebo vůbec nikomu. Mějte na paměti, že Facebook je pouze nástroj a ví o nás přesně to, co mu sami řekneme!

reklama

reklama