Tohle je 5 nejnapínavějších seriálů všech dob! Viděli jste je všechny?

Když sjíždíte jeden díl za druhým...
24 Hodin: Nezastavitelný (4) - upoutávka

reklama

V pondělí ve 20.15 začíná další díl 24 hodin: Nezastavitelný a s ním se vrací i dobře známé potěšení z napínavého vyprávění! Však to znáte – jeden díl se řeší nějaká otázka, jenom aby její zodpovězení na konci přineslo zcela nový ranec otázek a poslední minuty navíc skončily cliffhangerem. O podobný rytmus se snaží vícero seriálů, jenom pět z nich ale v této formě exceluje.

05) Dexter

Ruku na srdce – zejména první řady Dextera byly tak hutnou záležitostí, že si sami pamatujeme probdělé noci při non-stop sledování průběhu zápletky! Ach, ta ospalá očiska na druhý den! Dexter v sobě totiž umně kombinoval propojený, relativně krátký cyklus, v němž se na jednu stranu snoubila obava o našeho "hodného sériového vraha", a na druhou stranu Dex vždy jako detektiv rozkrýval identitu vraha jiného. Výsledkem byl takový ranec napětí, otevřených konců a zvyšujícího se adrenalinu, že na to dodnes se slzou v oku vzpomínáme.

Dexter
Autor: Showtime Dexter

04) Akta X

Průkopníkem tohoto stylu vyprávění samozřejmě nebyl nikdo menší než původní Akta X. Je to vlastně paradoxní – víme, že v Aktech X nikdy na invazi ufounů nedošlo, stejně jako víme, že Muldera a Scullyovou nikdy nic nezabilo. Naopak ve svém požehnaném věku mnohdy vypadají lépe než v mládí! Ale stejně zejména řady 1 až 5 dodnes tepají obrovskou energií a strachem o naše hrdiny. Mytologické epizody si navíc přímo libovaly v otevřených koncích, což jen cementovalo naše očekávání od jejich pokračování. Recept později sice zreplikovaly Ztraceni či Hranice nemožného, originál je ale jenom jeden!

Akta X
Autor: FOX Akta X

03) Živí mrtví

Ve světě, kde může umřít jakákoliv postava (krom Ricka a jeho synátora), se Živí mrtví proslavili nápadně častým využíváním této kličky. Jistě, i jiné moderní seroše, třeba Hra o trůny, jsou věrné premise "valar morghulis". Jenže míra umírání hlavních postav je v Živých mrtvých ještě častější a nápadnější. Zatímco Hra o trůny jako by v poslední řadě směřovala vstříc happy endu, Živí mrtví stále končí na otevřené notě (Negan!) a dovedou doslova tnout do živého. I mrtvého.

Živí mrtví
Autor: AMC Živí mrtví

02) Perníkový táta

Ne vždy musí nutně napětí vznikat z krátící se spotřební lhůty postav – mnohdy prostě stačí FAKT DOBŘE napsané drama. Není přitom zřejmě pochyb, že právě takové Perníkový táta nabízí. Daří se mu to několika "tradičními" postupy, především však zážitek stojí a padá na dobře vykreslených, realistických a "skoro skutečně žijících" postavách. Jenom díky obavě o ně výsledek funguje tak dobře, i když se příběh nezaobírá ani záchranou světa, ale jen nepříliš významným dějištěm malé války o narkotika.

Perníkový táta
Autor: AMC Perníkový táta

01) 24 hodin

Pokud však jeden seriál skutečně změnil moderní pojetí napětí v televizi, pak je to 24 hodin. Je pozoruhodné, že jeho recept na příběh nikdo příliš nenásledoval. Neobjevily se davy serošů, které by se podobně odehrávaly v reálném čase. V čem však 24ka byla skutečně prorocká, je její tradice zakončovat díl v příběhově co nejbrutálnějším okamžiku. Právě cliffhanger ruku v ruce s přízemnější story (alespoň ve srovnání s Akty X nebo Živí mrtví) vytvořily mix, který diváky tak hutně okrádal o klid a spánek!

24 hodin
Autor: FOX 24 hodin

24 Hodin: Nezastavitelný k vám přifrčí opět v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

reklama

reklama