340 milionů za SPZ a další automobilové šílenosti

Za poslední týden se objevilo ve světě aut hned několik zajímavých cifer, které končí tučnými nulami. Třeba ta, že někdo prodává svou značku auta za deset milionů liber.
Afzal Kahn a jeho registrační značka
Afzal Kahn a jeho registrační značka
Oficiální zdroj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Afzal Kahn, majitel tuningové a designérské společnosti Kahn Design, vlastní značku s označením F1. Tahle SPZ je opravdu exkluzivní. Však ji také koupil v roce 2007 za 440 000 liber (asi 15 milionů korun). Umístil ji nejdřív na Mercedes-Benz SLR a později na Bugatti Veyron. Minulý rok oznámil, že od něj chtěl někdo značku koupit za čest milionů liber. On ho odmítl, protože prý tahle SPZ je pro něj víc než peníze. Rok uběhl a Afzal Kahn změnil názor. Jeho cena však vyšplhala na neskutečných 10 009 995 GBP, tedy přes 340 000 000 korun.

ZIL dvou prezidentů

Michail Gorbačov a Boris Jelcin jezdili se ZILem z roku 1989. Tento pancéřovaný mastodont (váží 5,5 tuny) byl nejexkluzivnějším vozem, který kdy sovětská automobilka vyrobila. Vidlicový osmiválec o objemu 7,7 litru má výkon 235 kW, ale to stačí jen na maximálku 190 km/h. Kdo by však v tomhle tanku jezdil tak rychle…

Prezidentský ZIL  Foto: James Edition

Prezidentský ZIL. Foto: James Edition

Každopádně teď máte jedinečnou šanci si vůz koupit. Jeho současný majitel jej prodává. Auto s 29 403 najetými kilometry ale není levné. Jeho cena je v přepočtu 34 000 000 korun. Koupit si ho můžete tady.

 

Nejdražší ojeté Lamborghini

Lamborghini není zrovna nejlevnější auto. To vůbec nejdražší je Vevevo Roadster, který stál více než 80 milionů korun. Ten přeskočme a pojďme mezi ojetiny. Tím vůbec nejdražším ojetým vozem s býkem ve znaku je Countach LP400 "Periscopica" z roku 1975. Ten se tento týden vydražil za fantastických 1,2 milionu dolarů, tedy asi 24 milionů korun. Dosud nejdražším vozem Lamborghini byl jiný Countach, který loni našel svého majitele za 836 tisíc dolarů.

Proč ten velký skok? Protože tohle auto je fantasticky zrenovovaný kousek jednoho z prvních 150 vozů typu Countach, který se lišil od ostatních zvláštními zrcátky, od kterých dostal také přídomek.

 

Garáž brunejského sultána

Nejdražší garáže světa: Hassanal Bolkiah (Brunejský sultán)

Mercedes-Benz W196 1954 a Lamborghini Veneno Roadster

Dvě nejdražší auta roku 2014

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama