Australané postavili silnici za pár dnů. Proč to nejde i u nás?

Když se u nás má stavět nová silnice, trvá to pěknou řádku měsíců nebo dokonce let. V Austrálii ale našli způsob, jak mít novou silnici hotovou jen za pár dnů.
Australané postavili silnici za pár dnů
Australané postavili silnici za pár dnů
Chạm Mưa

reklama

V okrese Moore, který leží na západním okraji Austrálie, se jednoho dne rozhodli, že nutně potřebují z jedné šotolinové cesty udělat asfaltovou cestu. A jak se rozhodli, tak také udělali. Na cestu dlouhou 4,9 kilometru vyjely stroje a za pouhé dva dny bylo hotovo. Celkem těch necelých 5 kilometrů příprav, asfaltového povrchu, finálního zapracování a posypání kamínky vyšlo na 443 tisíc australských dolarů, tedy v přepočtu 8 860 000 Kč. Pohádka? Ani náhodu!

 Opravdu se to stalo. Silnice leží na poměrně frekventovaném místě a tak úřady prostě nechtěly řidiče trápit dlouhou uzavírkou. Jak je možné, že to místní firma zvládla za tak krátkou dobu a za tak slušnou částku, bohužel netušíme. Možná to bude kombinace pracovitosti a neznalosti termínu technologická přestávka. Ten totiž při stavbě nových silnic u nás vídáme častěji než dělníky. Je ale pravda, že v Austrálii neznají pojem mráz. V našich podmínkách se střídá velké horko, deště, mráz a sníh. A je dost možné, že podobná silnice by právě naše povětrnostní podmínky neustála ani týden.

reklama

reklama