Auta jsou pro chudé. Porsche staví superjachty za stamiliony

Když se i ty nejexkluzivnější a nejdražší edice vzácných aut rozprodávají během okamžiku, potřebujete na peněženky miliardářů nasadit větší kalibr. Pořádná jachta přitom může mít cenu desítek i stovek aut.
Dynamiq/Porsche Grand Turismo Transatlantic, hybridní jachta pro miliardáře.
Dynamiq/Porsche Grand Turismo Transatlantic, hybridní jachta pro miliardáře.
Dynamiq

reklama

Bývaly doby, kdy byla cena milion dolarů nebo milion eur za auto něco naprosto nepředstavitelného. Dnes je na trhu takových aut celá řada a výrobci supersportů a luxusních limuzín skoro nestíhají vymýšlet nové speciální edice. Zklamaní boháči pak neváhají desítky i stovky milionů investovat do vzácných historických aut s mimořádnou sběratelskou hodnotou, což je ovšem pro výrobce nových aut promarněná příležitost. Jak z toho ven?

Jen pro ty nejbohatší

Svou odpověď nedávno představilo Bugatti v podobě plánu na stavbu 66 mimořádných jachet inspirovaných modelem Chiron. A protože tento nápad vzbudil mimořádnou odezvu, pozadu nechce zůstat ani Porsche. To se nyní podílí na stavbě superjachty Grand Turismo Transatlantic, kterou vyvíjí společnost Dynamiq. Za designem pozoruhodné lodi stojí Studio Porsche, které navrhlo podobu exteriéru. 

Nejprve má vzniknout sedm lodí s označením GT 115, které odkazuje na délku ve stopách. Kompletně hliníková loď tak bude dlouhá 35 metrů. Tři extra luxusní kabiny nabídnou prostor šesti pasažérům a důraz je kladen na mimořádnou prostornost. Později mají dorazit také verze o délce 85 a 100 stop. Cena bude začínat na částce 11,9 milionu eur, což v přepočtu činí přes 315 milionů korun. To už snad bude dost i pro rozmazlené arabské šejky.

Design podle Porsche

Vzhled lodi odkazuje na nejrůznější automobily značky Porsche. V interiéru například najdete inspiraci modelem 911 R, některé linie exteriéru zase odkazují na koncept Mission E. Pokud jde o barvy laku, k dispozici je bílá Carrera, stříbrná Rhodium nebo modrá Monte Carlo. Kromě hliníku se nešetřilo ani karbonem, mramorem nebo drahou kůží.

Přesně jak byste od Porsche čekali, nehrozí ani nedostatek výkonu. O pohon se stará dvojice motorů MAN o výkonu 1213 kW a volitelně je k dispozici i hybridní systém, aby cestující nerušily zbytečné vibrace. Loď dostane i speciální stabilizační systém a její rychlost na moři se má pohybovat kolem 40 km/h.

Superjachta Bugatti Niniette 66 a Bugatti Chiron.

K Bugatti Chiron si lze koupit i fantastickou superjachtu

reklama

reklama