Blázniví Poláci se složili na Malucha pro Toma Hankse

Stačilo málo a hollywoodský herec Tom Hanks se stal miláčkem všech Poláků. Na Twitteru totiž vyznal lásku slavnému Fiatu 126p. Jeho fanouškové se proto na jednoho složili a chtějí ho poslat do Ameriky.
Vášní pro Fiat 126p si Tom Hanks získal srdce Poláků.
Vášní pro Fiat 126p si Tom Hanks získal srdce Poláků.
Tom Hanks

reklama

Během natáčení v Maďarsku se herec Tom Hanks nečekaně zamiloval. Objektem jeho zájmu však není žena, ale maličký Fiat 126p. U nás je známější pod označením Maluch nebo Polski Fiat, a přestože se mu mnoho lidí vysmívá, má také mnoho příznivců. Obzvlášť díky sérii dokumentů Dana Přibáně o cestě žlutých Trabantů kolem světa, kterým právě žlutý Fiat s polskou posádkou dělá společnost.

Z Polska až do Los Angeles

Na svém Twitteru Hanks zveřejnil celou sérii fotek, kde pózuje právě s tímto autíčkem. A protože americké herce si většina lidí spojuje spíš s velkými SUV nebo rychlými sporťáky, obrázky rychle obletěly svět. Dostaly se samozřejmě až do Polska, kde Hanks okamžitě zabodoval. Sám ale určitě netušil, co všechno tím způsobí. Monika Jaskolská, 42letá matka, se totiž rozhodla Hanksovi jednoho Malucha pořídit. A díky ochotné podpoře dalších Poláků se jí to zřejmě skutečně podaří.

Na projekt se přes Facebook podařilo vybrat v přepočtu několik desítek tisíc korun, které posloužily k nákupu auta a jsou určené také pro jeho renovaci do stavu, který odpovídá věhlasu budoucího majitele. A jistá logistická společnost už prý slíbila, že Fiat bezplatně doručí z Polska až do Los Angeles. Podle polského Faktu se na výběru a opravě auta začalo pracovat asi před dvěma měsíci a jsme moc zvědaví, jak to dopadne.

Víc polský než italský

Fiat 126 se v roce 1972 představil v Itálii jako nástupce legendárního Fiatu 500 a nahrazen byl modelem Cinquecento v roce 1980. V Polsku však jeho výroba pokračovala s několika modernizacemi ještě další dvě desetiletí a skončila až roku 2000. A zatímco Italové jich zvládli vyrobit a prodat "jen" 1,3 milionu, v Polsku vzniklo neskutečných 3,3 milionu Fiatů 126p. Přezdívka Maluch znamená "malé dítě" nebo "něco malého".

reklama

reklama