GALERIE: 10 nejpůsobivějších silnic, které musíte navštívit

Jaké silnice jsou na světě úplně nejlepší? Některé mají stovky zatáček a stoupají do nepředstavitelných výšek, jiné jsou romantické a některé zase ideální na relax.
Route 66, USA
Route 66, USA
Seat

reklama

Jde o silnice, které jsou jedny z nejpůsobivějších na světě. Co si ale budeme povídat, nejlepší silnice je vždy ta, na které si můžete užívat řízení svého vozu, ať vás zavede kamkoli. Výběr začíná v Rumunsku, pokračuje přes slunnou Itálii, přes skalnaté Švýcarsko a dále napříč celým světem. Zkuste si mezi nimi vybrat a naplánovat si na příští rok tak trochu jinou dovolenou. Užijete si stejně, jako na pláži v Chorvatsku, jen si možná přivezete víc zážitků. :)

1. Transfagarasan, Rumunsko

Někteří motoristé považují tuto silnici za jednu z nejkrásnějších, alespoň v Evropě. Na 90 kilometrech se vine mezi drsnými horami Karpat. Kvůli sněhu bývá obvykle uzavřena v období od konce října do června. Kromě nádherné krajiny se na její trase nachází také hrad Poenari, o němž se tvrdí, že v něm žil kníže, který inspiroval román Brama Stokera Dracula.

2. Průsmyk Stelvio, Itálie

K průsmyku v nadmořské výšce 2757 metrů vede nejvýše položená asfaltovaná vysokohorská silnice ve východních Alpách. Kromě nádherné krajiny je proslulá také svými 48 ostrými zatáčkami na pouhých 24 km s průměrným stoupáním 7,6 %. Velmi dobře tuto silnici znají fanoušci cyklistiky, protože patří mezi nejnáročnější etapy cyklistického závodu Giro d´Italia.

3. Průsmyk Furka, Švýcarsko

Tento průsmyk se stal velmi oblíbeným poté, co se v roce 1964 objevil ve filmu Goldfinger s Jamesem Bondem. Průsmyk lze přejet po silnici číslo 19 a patří mezi 30 nejvyšších horských průsmyků v Evropě. Jeho poloha uprostřed švýcarských Alp zaručuje ohromující výhledy, například na ledovec Rhône.

4. Route Napoléon, Francie

Tato trasa má délku 325 km a v současnosti je součástí silnice N85 směrem do Paříže. V úseku z přímořského letoviska Golfe-Juan na Riviéře do Grenoblu prochází regiony Provence-Alps-Côte d’Azur a Rhône-Alpes a tvoří část trasy, po níž postupoval Napoleon při svém návratu na císařský trůn po roce v exilu. Silnice, která je součástí několika významných dopravních cest, prochází mnoha malebnými městy.

5. Romantische Straße, Německo

Tato silnice překonává 400 km z Würzburgu do Füssenu v Bavorsku. Protíná 60 měst, v nichž mohou návštěvníci obdivovat kostely, katedrály, hrady a kláštery, dále okouzlující středověká městečka, jako je Dinkelsbühl, vinice a předhůří bavorských Alp.

6. Desfiladero de la Hermida, Španělsko

Tato soutěska v provincii Kantábrie je s délkou 21 km nejdelší ve Španělsku. Lze k ní dojet po silnici N-621 plné zatáček a má několik míst s výhledy na úžasné scenerie se strmými vápencovými skálami, z nichž některé ční do výšky až 600 metrů.

7. Atlanterhavsveien, Norsko

Atlantická silnice je dlouhá jen 8,72 km a po osmi mostech propojuje několik ostrůvků, čímž vytváří dokonalou kombinaci přírody a stavebního inženýrství. Nachází se jen několik metrů nad hladinou Atlantského oceánu, takže jízda po ní představuje výzvu i pro nejodvážnější řidiče.

8. Ruta 40, Argentina

Je to jedna z nejvyšších silnic na světě, která vede až do nadmořské výšky více než 5000 metrů, kde překonává horský průsmyk Abra del Acay. Silnice má délku 5200 km, prochází od jihu na sever, paralelně s Andami, 21 národními parky a přetíná 18 velkých řek. Úsek v jižní Patagonii se navíc řadí mezi nejhorší silnice na světě.

9. Great Ocean Road, Austrále

Tato dálnice s délkou 243 km vede podél australského pobřeží ve státě Victoria a nabízí výhled na výrazné dominanty, mezi něž patří London Arch nebo The Twelve Apostles, přírodní vápencové a pískovcové skalní formace vytvořené miliony let eroze vysokých útesů na pobřeží Bassova průlivu. Na trase se nacházejí také rybářská města, dešťové pralesy a národní parky.

10. Route 66, USA

Silnice, známá rovněž pod označením Mother Road, inspirovala pravděpodobně nejvíce filmů v historii, například Easy Rider (Bezstarostná jízda), Duel nebo scénu z filmu Grease (Pomáda). Její délka je více než 4000 kilometrů, prochází sedmi státy a propojuje města Chicago v Michiganu a Santa Monica v Kalifornii. Je to jedna z nejkultovnějších silnic na naší planetě.

reklama

reklama