GALERIE: Prohlédněte si krásné Ferrari F40 po Ericu Claptonovi

Ani za čtvrt století se vůbec neokoukalo – Ferrari F40 pořád bere dech. Jedno si teď můžete prohlédnout na sadě krásných detailních fotografií, navíc s vědomím, že jím jezdila hudební legenda.
Ferrari F40 je dodnes strhující.
Ferrari F40 je dodnes strhující.
GVE London

reklama

Pokud máte milion liber, tedy asi 30 milionů korun, můžete si ho koupit. Pokud je stejně jako my nemáte, můžete se jím alespoň pokochat. Londýnský prodejce luxusních aut nabízí Ferrari F40 ve skvělém stavu k prodeji a při té příležitosti zveřejnil povedené fotografie. Konkrétně jde o vůz z roku 1991, který za svůj dosavadní život najezdil necelých 11 tisíc kilometrů. Jeho majitelem byl v minulosti i Eric Clapton, mnohonásobný držitel Grammy včetně ceny za celoživotní dílo a člen rockové síně slávy.

Všechno pro řidiče

Ferrari F40 má sice klimatizaci, jinak je to ale ryzí řidičský stroj. Všechno, co nějak nepomáhá rychlosti nebo ovladatelnosti, muselo z auta pryč – od výplní dveří, přes přihrádku před spolujezdcem až po zvukové těsnění. Díky tomu se hmotnost podařilo stlačit na 1369 kilogramů a italská automobilka se mohla pochlubit autem schopným dosáhnout rychlosti 200 mil v hodině, tedy 320 km/h.

Celkem v letech 1987 až 1992 vzniklo 1311 vozů, přestože původní plán počítal jen se 400 kusy. Vůz měl být oslavou 40. výročí značky a povedlo se mu to víc než důstojně. Osmiválec 2,9 litru s turbem nabízel výkon 478 koní a zrychlení na 100 km/h za 4,7 sekundy. Je ale škoda, že jen málokterá F40 dělala radost veřejnosti. Už v době uvedení na trh se stala lákadlem pro spekulanty a sběratele a odhaduje se, že jen desetina vozů skutečně sloužila svému účelu.

reklama

reklama