GALERIE: Prohlédněte si nejdražší auto na planetě

Žebříček historicky nejdražších aut se zřejmě brzy bude přepisovat, a to velmi výrazně. Do prodeje totiž míří extrémně vzácné Ferrari s absurdní cenovkou. A je prakticky jisté, že se prodá.
Ferrari 250 GTO má nakročeno k nejvyšší cenovce historie.
Ferrari 250 GTO má nakročeno k nejvyšší cenovce historie.
Talcrest.com

reklama

Když se před dvěma lety prodalo Ferrari 250 GTO za v přepočtu více než 940 milionů korun, stalo se nejdražším autem v dějinách. Těchto vozů se mezi lety 1962 a 1964 vyrobilo pouze 39 exemplářů a dlouhodobě jsou to nejvzácnější automobily vůbec. Právě jeden z těchto vozů má nyní našlápnuto k tomu, aby svého rekordního sourozence překonal. A to o hodně.

Britská společnost Talacrest totiž dokonale zrenovovala stroj, který je i na poměry tohoto modelu výjimečný. Z linky sjel 16. března 1962 ve vzácné modré barvě jako teprve druhé vyrobené GTO. Především je to ale vůbec první Ferrari 250 GTO, které se kdy postavilo na start závodu. Navíc velmi úspěšně, při své premiéře na akci 12 hodin Sebringu totiž zvítězilo ve své třídě a celkově skončilo druhé.

Když ani miliarda nestačí

Ještě v červnu 1962 získal vůz nového majitele, Roberta Grossmana, který se s ním okamžitě vydal na slavný závod 24 hodin LeMans. I tady vyhrál svou třídu a vybojoval šesté místo v celkovém pořadí. Závodů pak GTO absolvovalo ještě několik a dokonce také zažilo několik lehkých bouraček. V případě téhle ojetiny to však na cenu nemá žádný vliv.

Hodnota Ferrari 250 GTO totiž závratně stoupá už dlouhá desetiletí. Jeden z majitelů tohoto konkrétního vozu, Stephen Griswold, ho například v roce 1975 koupil za 13 tisíc dolarů a hned o dva roky později ho po renovaci prodal za celých 125 tisíc dolarů. A dnes? Talacrest vůz nabízí za 45 milionů liber, tedy přes 1,4 miliardy korun. K tomu snad není co dodat.

[[nid:]]

reklama

reklama