GALERIE: Výsměch lidu. Mercedes komunistického diktátora je na prodej

Snad všichni diktátoři světa mají stejnou slabost – drahá a luxusní auta. Nechvalně proslulý Josip Broz Tito prý velmi zbožňoval svůj Mercedes 600 Pullman Presidential Landaulet.
Mercedes komunistického diktátora je na prodej
Mercedes komunistického diktátora je na prodej
Tom Hartley

reklama

Nejprve trocha dějepisu. Dle Wikipedie byl Tito prezident Socialistické federativní republiky Jugoslávie, předseda Svazu komunistů Jugoslávie, maršál Jugoslávie a vrchní velitel ozbrojených sil SFRJ a vůdce jugoslávského protinacistického odboje za druhé světové války. Pro některé byl komunistou, diktátorem a vrahem, který si ale rád užíval západního luxusu.

Proto se na vojenských přehlídkách rád ukazoval ve svém, nutno říct opravdu krásném, Mercedesu 600 Pullman Presidential Landaulet. Jde o limuzínu se šesti dveřmi, která právě v „prezidentské verzi“ disponuje plátěnou střechou nad pasažéry vzadu a pevnou střechou nad řidičem a spolujezdcem. V historii automobilky vzniklo jen 9 kusů, které už ve své době stály malé jmění. Ale když si Tito něco usmyslel, tak to prostě měl.

Vůz má najeto pouze 27 378 kilometrů a celá jeho historie je dokonale zdokumentovaná. Nechybí servisní knížky i původní katalog náhradních dílů. K autu nový majitel dostane i servisní a uživatelský manuál, ale také hromadu brožurek a dokumentů. Z fotek je patrné, že vůz disponuje zaímavými vychytávkami. Nechybí tu sada na holení a skleničky na něco ostřejšího.

Podle prodejce jde o nejzachovalejší limuzínu z těch 9 vyrobených. Po Titovi ho vlastnili sběratelé v Německu, Norsku a v současné době je ve Velké Británii. Zde ho majitel, mimochodem prý místní uznávaný sběratel, předal do společnosti Toma Hartleye. Ten se zaobírá prodejem právě takových, řekněme velice specifických vozů. Cenu ale neuveřejnil, nicméně jistě to nebudou drobné. Takový kus historie na kolech má svou cenu, která nebude zrovna nízká.

[[nid:]]

reklama

reklama