Konec tmavých chodců! Policie začne tvrdě vymáhat reflexní prvky

Letos 19. února nabyla platnost novela silničního zákona, která chodcům ukládá za povinnost nosit na sobě za tmy a snížené viditelnosti reflexní prvky. Policisté při kontrolách chodců byli až doposud vstřícní a dotyčné nepokutovali. To se ale změní.
Konec tmavých chodců! Policie začne tvrdě vymáhat reflexní prvky
Konec tmavých chodců! Policie začne tvrdě vymáhat reflexní prvky
CTK

reklama

Určitě to znáte. Jedete po okresní silnici, venku tma nebo hodně prší a z ničeho nic se u krajnice objeví postava. Nejen, že se vylekáte, ale máte ještě plné ruce práce s tím, na poslední chvíli uhnout. Policisté jsou si tohoto problému vědomi, a když na chodce nezabraly domluvy, začnou je prý bez milosti pokutovat.

Ačkoliv se o povinnosti nosit reflexní prvky mluví už dlouho a každému, kdo přemýšlí hlavou, to dojde i bez nařízení, většina chodců to neřeší. Oni přeci auto vidí a tak když vidí oni, vidí i řidič je. Fakt, že jde o absolutní hloupost, dokazují smutná čísla z nehod. Od 1. do 24. října zahynulo na silnicích 56 osob, což je o tři více, než v loňském roce za stejné období. Z toho bylo 13 usmrcených chodců. V letech 2012 až 2015 pak zemřelo na našich silnicích celkem 523 chodců, 303 z nich v noci. A právě proto budou policisté nekompromisní.

Pásku, nebo život

A přitom je to tak jednoduché. Reflexní vesta stojí pár korun, vejde se i do kapsy a může chodci zachránit život. Řidič takto označeného chodce vidí takřka na čtvrt kilometru a to už je dostatečná vzdálenost na to, aby se mu vyhnul. A vše je lepší, než nic. Místo vesty si chodec může koupit alespoň reflexní pásku na nohavici nebo rukáv. Použít se dá i rozsvícená baterka nebo mobil.

Je nutné, aby si všichni, kteří chodí za tmy nebo snížené viditelnosti po silnicích, uvědomili, že to nedělají kvůli druhým, ale spíše kvůli sobě. Jde o jejich život. Srážka s jedoucím vozidlem je takřka vždy fatální, a pokud má chodce zachránit třeba jen reflexní páska, není prostor přemýšlet nad tím, jestli si ji koupit, nebo ne. Následující video vám názorně ukáže, jak je chodec za tmy vidět v černém oblečení a s reflexními prvky.

reklama

reklama