Naftová auta chtějí zakázat ve Francii, Španělsku i Řecku

Nad dieselovými auty se v Evropě stahují mračna. Nejprve se sice zdála jako odpověď na "nenažrané" benzínové motory, jenže nakonec je možná kvůli emisím čeká úplný zákaz.
Francouzská metropole už dieselům nefandí.
Francouzská metropole už dieselům nefandí.
archiv Prima a Thinkstock.com

reklama

Do deseti let plánuje řada světových metropolí zakázat vjezd dieselovým autům. Svůj plán na boj s naftou aktuálně potvrdili primátoři Paříže, Madridu, Atén a Mexiko City. Podle jejich společného prohlášení na summitu C40 má být omezení zavedeno nejpozději v roce 2025. Pokud k tomu skutečně dojde, dá se očekávat, že následovat budou nejen další hlavní města, ale velká města po celé Evropě i jinde ve světě obecně. Na summitu se k boji proti znečištění zavázalo několik desítek měst.

Podle Světové zdravotnické organizace zemřou každoročně 3 miliony lidí kvůli tomu, že jsou vystaveni znečištěnému ovzduší. A právě dieselové motory jsou kritizovány za to, že především ve městech mají silný negativní dopad na kvalitu ovzduší. Produkují totiž prachové částice, které se usazují v plicích, a také oxidy dusíku, které ztěžují dýchání. Důsledkem jsou mimo jiné vážná onemocnění srdce a plic.

Podle primátora řecké metropole Giorgose Kaminise jde však jen o první krok v dalším boji za čistší města a omezení globálního oteplování. Konečným cílem je prý úplně dostat auta z měst a co nejvíce je nahradit hromadnou dopravou nebo jízdními koly, případně elektromobily.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!