Nejrychlejší hatchback. Audi RS3 Sportback je střela s pětiválcem

Audi přiveze na autosalon do Ženevy jeden zatraceně ostrý hatchback. Pod kapotou má prý nejsilnější pětiválec na světě, který autu dává dynamiku blízkou říši supersportů.
Audi RS3 Sportback
Audi RS3 Sportback
Audi

reklama

Tak trochu by se nám chtělo říct, že Audi jde proti všem zavedeným konvencím. Mysleli jste si snad, že ingolstadská automobilka dělá jen unylé sedany pro manažery v drahých oblecích? Pokud ano, pak vás vyvedeme z omylu. I u Audi se umí odvázat. Důkazem budiž nová Audi RS3 Sportback, jejíž technická data automobilka zveřejnila ještě před oficiální premiérou.

Pod kapotou má nový zážehový přeplňovaný pětiválec 2.5 TFSI o výkonu rovných 400 koní, který pohání všechna čtyři kola. Točivý moment 480 Nm je k dispozici v úctyhodném rozmezí 1 700 až 5 850 otáček za minutu. Motor pracuje s variabilním časováním ventilů a kombinuje přímý a nepřímý vstřik paliva.

 

I díky pohonu všech kol s mezinápravovou spojkou a automatické sedmistupňové dvouspojkové převodovce S tronic zvládne RS3 sprint z 0 na 100 km/h za pouhých 4,1 sekundy. Omezovač pak tuhle střelu zastaví v rychlosti 250 km/h. Přijde vám to málo? Pak stačí říct a zaplatit. Automobilka vám posune elektronický omezovač až na 280 km/h.

Technika ruku v ruce s designem

Řidič si navíc může převodovku, nastavení motoru, klapky výfukového potrubí a volitelný podvozek RS s adaptivními tlumiči nastavovat do režimu Comfort, Auto nebo Dynamic. Jízdním vlastnostem, především pak průjezdům zatáčkami, bude pomáhat stabilizační systém, který je vybaven selektivním rozdělováním točivého momentu mezi jednotlivá kola.

Design auta je podle nás opravdu povedený. RS3 Sportback dostala ostré tvary, kterým dominuje především nový a vcelku agresivně tvarovaný přední nárazník. Interiér pak zdobí sportovní sedačky čalouněné kůží. Nechybí tu ale ani multimediální systém, a pokud si připlatíte, můžete pracovat s opravdu velkým displejem na místě přístrojového štítu.

První objednávky začne Audi přijímat v dubnu. Za hatchback zaplatíte minimálně 54 600 eur (1 474 200 Kč), sedan vyjde na 55 900 eur (1 509 300 Kč). První exempláře dorazí do showroomů v srpnu.

reklama

reklama