Nezastavitelný off-road z Polska umí natáčet každé kolo jinak

Sebelepší terénní speciál nemá proti tomuto polskému extrémnímu stroji vůbec žádnou šanci. I když byste s ním třeba jen tak pro zábavu chtěli zapadnout nebo se pokusit něco nevyjet, máte asi smůlu.
Nezastavitelný off-road z Polska umí natáčet každé kolo jinak
Nezastavitelný off-road z Polska umí natáčet každé kolo jinak
PIMOT

reklama

Polští technici z automobilového průmyslového institutu PIMOT vymysleli stroj, kterému dáli název Funter. Už když vám prozradíme, že jeho označení je 4x4x4, bude vám asi jasné, že tohle je ta pravá definice peklostroje, který kombinuje odolnost tanku a obratnost offroadového auta.

Funguje to tak, že obě nápravy auta se mohou otáčet nezávisle na sobě, a přitom i každé kolo je ale navíc řízeno samostatně. Ačkoliv o polských přestavbách většinou kolují různé vtipy, tento počin je celý řízený elektronikou a funguje bez sebemenšího zaváhání.  Ve výsledku Funter zvládne jet bokem, umí se otočit kolem své osy nebo jezdit do stran jako krab. Oproti tanku, jehož schopnosti má, je ale mnohem obratnější a menší, což mu v terénu hraje do karet.

Vydrží a vyjede vše

Díky svým schopnostem zvládne pouštní duny, neprostupný terén nebo bažiny. Jediným místem, kde se autu úplně dobře nepojede, bude nakonec obyčejná silnice. Jinak ale nezná překážku, kterou nezvládne. Dobře mu je třeba i ve skalách. Tam se může lehce stát, že jedno z kol zůstane viset ve vzduchu, což může být pro standardní offroadový vůz celkem problém. Funter ale nejen, že má každé kolo samostatně ovladatelné, ale jde ho také i zabrzdit, což je právě pro takové případy nepostradatelná funkce.

Poláci prototyp Funteru už nějaký ten čas testují a vychytávají případné chyby. A vypadá to, že se jim to povedlo. Však také za svůj počin sbírají jedno ocenění za druhým a podle nás je jen otázkou času, než si jich všimne armáda, která by takový vůz zcela jistě využila na 100 %.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!