Ostuda! Základní Dacia Duster dostala 0 hvězd za bezpečnost

Automobilka Renault má problém. Své malé SUV Duster totiž prodává i v tak "oholené" verzi, že je doslova zdraví nebezpečné. Nyní proto čelí tlaku, aby tuto variantu úplně přestala prodávat.
Základní verze Dacie Duster posádku neochrání.
Základní verze Dacie Duster posádku neochrání.
Global NCAP

reklama

Dacia Duster je levné auto, které za málo peněz nabízí poměrně solidní hodnotu. Nikdo od něj proto nečeká záplavu asistenčních systémů nebo špičkovou bezpečnost. I proto vůz v roce 2011 získal v testech Euro NCAP jen tři hvězdy z pěti možných. Jenže zatímco v Evropě jsou bezpečnostní standardy poměrně vysoké a každé auto bez ohledu na cenu musí splnit řadu požadavků na výbavu, jinde na světě mohou automobilky nabízet o poznání nebezpečnější auta. A využívá toho i Renault.

Bezpečnost na obtíž

Dacia Duster prodávaná v Indii tak dokonce nemá ani airbag. Právě tuto verzi nyní testovala organizace Global NCAP a výsledky byly katastrofální. I při nárazu v poměrně malé rychlosti byla zranění posádky velice vážná a vůz tak nedostal ani jednu hvězdičku. Verze s airbagem už sice dosáhla na tři hvězdy, jenže stejné auto určené pro Latinskou Ameriku mělo ještě o jednu více. Indický Duster má totiž menší airbagy než jinde ve světě. Automobilka zkrátka hřeší na to, že místní zákony umožňují na bezpečnosti šetřit.

Cílem těchto testů je mimo jiné tlačit na automobilky, které se jinde ve světě hrdě vychloubají bezpečností svých aut, ale v Indii neváhají prodávat nebezpečné pasti. Global NCAP proto požaduje, aby se Duster po celém světě prodával pouze ve verzi s airbagy. Někdy je ta naše přeregulovaná Evropa vlastně moc příjemné místo pro život...

reklama

reklama