Pohroma. Mustang totálně propadl v testech bezpečnosti

Pět hvězd z testů bezpečnosti je dnes standard, kdysi solidní čtyři už vyvolávají nepříjemné otázky. Výsledek, s jakým z nárazových zkoušek odešel Ford Mustang, se však dá označit jen slovem debakl.
Ford Mustang v testech Euro NCAP.
Ford Mustang v testech Euro NCAP.
Euro NCAP

reklama

Takhle špatný výsledek si z testů Euro NCAP žádné auto neodneslo už mnoho let. Naposledy to byly v roce 2012 vozy Jeep Compass a Lancia Ypsilon a byla z toho pořádná ostuda. Současná generace Fordu Mustang získala pouhé dvě hvězdy z pěti možných, přitom už tři se považují za porážku a i čtyři bývají terčem kritiky. Obzvlášť nízké hodnocení si Ford odnesl za ochranu dětí a bezpečnostní výbavu.

Dozadu si nesedejte

Jak se můžete podívat na videu níže nebo přímo v podrobných výsledcích Euro NCAP, prostor pro posádku sice po nárazu zůstal zdánlivě neporušený, i tak ale inspektoři našli řadu nedostatků. Za ochranu dospělých Mustang získal 72 %, přičemž za "slušnost" se dnes zpravidla považuje alespoň 80 %. Airbag řidiče nedokázal zabránit střetu hlavy s volantem a ideální nebyla ani ochrana trupu. A pokud můžeme radit, nikdy si v Mustangu nesedejte dozadu. Tam totiž testovací pasažéři podklouzli pod bezpečnostním pásem a utrpěli vážná zranění prakticky celého těla.

 

Ani děti však při cestování na zadních sedadlech Mustangu nejsou v bezpečí. I proto si Ford za jejich ochranu vykoledoval hluboce podprůměrných 32 %. I nejhorší vůz minulého roku, Fiat Tipo, dosáhl v této disciplíně alespoň na 60 %. Při bočním nárazu airbagy nezabránily nárazu hlavy dítěte do C sloupku a ani bezpečnostní pásy nezafungovaly optimálně.

Náprava se snad blíží

Díky aktivní kapotě, která pomáhá zmírnit náraz člověka, vybojoval Mustang alespoň obstojných 64 % za ochranu chodců. Pouhých 16 % za asistenční systémy však definitvně dokonalo dílo zkázy. Ani v nedávných amerických testech IIHS ostatně Mustang zrovna nezářil, přestože až takhle tragicky nedopadl. Testovaný vůz nicméně nebyl vybaven mnoha bezpečnostními systémy, které Ford běžně nabízí v USA.

S aktuálním faceliftem pro modelový rok 2018 se Ford jistě pokusí o reparát. Do té doby v Mustangu pokud možno nebourejte a na zadních sedadlech raději nikoho nevozte.

Upravený Mustang sbírá smíšené ohlasy.

Nový Mustang oficiálně. Zkazili ho, nebo vylepšili?

reklama

reklama