Prohlédněte si nejvzácnější McLaren F1 ze všech

McLarenů F1 vzniklo v historii pouze 106 kusů a každý z nich je tedy malým zjevením. I v této mimořádně exkluzivní skupině však existují speciální verze, které se už tak výjimečným měřítkům vymykají.
Jeden ze dvou McLarenů F1 se speciálním závodním paketem.
Jeden ze dvou McLarenů F1 se speciálním závodním paketem.
McLaren Automotive

reklama

Ze všech vyrobených McLarenů F1 bylo 69 "běžných" silničních aut včetně pěti prototypů a 28 závodních vozů pro okruhové šampionáty. Vzniklo ale také několik unikátních verzí těchto nadčasových superstrojů – tři McLareny F1 GT, pět vozů s označením LM na počest účasti v závodě Le Mans a dvě auta ve vůbec nejvzácnějším provedení HDF, které je zkratkou pro High DownForce neboli velký přítlak.

Nepatří do muzea, ale na silnici

Nyní se můžete podívat na jedno z těchto dvou aut, která stála na půl cesty mezi silniční a závodní verzí. Má syrový závodní dvanáctiválec o výkonu 680 koní, který točí o 1000 otáček více než běžná silniční varianta, velké karbonové křídlo, větší kola, upravený podvozek, výrazný přední spoiler a další dílčí vylepšení. Z poměrně pohodlného civilního supersportu se tak stalo nekompromisní sportovní náčiní, které je však stále legální i na běžné silnici.

Pozoruhodné navíc je, že majitel Andrew Bagnell svůj unikátní McLaren F1 v hodnotě přinejmenším několika bambilionů korun skutečně používá. Andrew je podnikatel a amatérský závodník a vůz, kteří by jiní zavřeli do trezoru, provětrá alespoň jednou měsíčně. A na rozdíl od mnoha jiných aut si prý nedokáže představit, že by F1 HDF kdykoliv prodal. Ostatně poslechněte si ho sami...

reklama

reklama