Průlom. První Češi žalují VW a Škodu kvůli dieselgate

Stalo se, co muselo. První čtyři Češi podali na automobilky Škoda Auto a Volkswagen žalobu kvůli obcházení měření emisí. Celkem požadují odškodnění 510 tisíc korun za montáž softwaru, který falšuje měření zplodin.
Škoda Octavia
Škoda Octavia
Škoda Auto

reklama

S informací přišly Hospodářské noviny. Podle nich žalobu tato čtveřice podává prostřednictvím firmy Safe Diesel. Její zástupci tvrdí, že se jim nelíbí přístup koncernu tady v České republice. Zatímco v Americe se koncern se zákazníky finančně vypořádal, u nás, potažmo v celé Evropě se tak neděje a automobilky zde dělají tak trochu mrtvého brouka. Podle dostupných informací je v tuto chvíli připraveno se k žalobě připojit dalších 500 lidí.

Žaloba míří k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 a opírá se především o fakt, že se Volkswagen k celé aféře přiznal. Kompenzaci čtveřice žalujících požaduje proto, že po provalení celé aféry autům klesla hodnota na trhu, po odstranění vadného softwaru se jim zvýšila spotřeba a navíc automobilka takto podvedla a oklamala své zákazníky, kteří v ní koupí vozu vložili svou důvěru.

Obě automobilky ale tvrdí, že jim zatím žádná žaloba nedorazila a že k odškodnění nevidí žádný důvod. Podle nich všechna nová auta procházejí kontrolou a vyšší spotřebu nebo menší životnost žádné testy v tuto chvíli neodhalily.

reklama

reklama