Sériové Porsche Cayenne utáhlo obří Airbus o váze 285 tun

Víc než stonásobek své váhy dokázalo Porsche Cayenne utáhnout při zajímavém pokusu o nový světový rekord. Jde přitom o sériový vůz bez jakýchkoliv úprav na motoru, převodovce nebo pohonném ústrojí.
Sériové Porsche Cayenne jako tahač pro Airbus A380.
Sériové Porsche Cayenne jako tahač pro Airbus A380.
Porsche

reklama

Hrdinou pozoruhodného kousku se stalo naftové Porsche Cayenne S Diesel, jehož osmiválec má výkon 385 koní a točivý moment celých 850 Nm. Standardní bylo nejen samotné auto, ale i jeho tažné zařízení, k němuž byl pouze připevněn speciální nástavec. Auto navíc na místo pokusu přijelo po vlastní ose a samo také po jeho skončení odjelo. Dvoupatrový Airbus A380, největší dopravní letadlo světa pro více než 500 pasažérů, zapůjčily aerolinky Air France.

Letadlo o váze 285 tun Cayenne táhl celkem 42 metrů. Nebyl to samozřejmě první podobný kousek, s ohledem na velikost letadla je však s velkým náskokem rekordní. V roce 2013 například Nissan Patrol táhl letoun vážící 170 tun a už před více než deseti lety Volkswagen Touareg s pětilitrovým desetiválcem TDI odtáhl Boeing 747 o hmotnosti 155 tun na vzdálenost celých 150 metrů. Toyota Tundra dokonce zapřáhla raketoplán Endeavour o váze 68 tun, který převezla do jeho nového domova vzdáleného 12 mil.

Po úspěšném zápisu do Guinnessovy knihy rekordů s naftovým Cayennem automobilka Porsche celý pokus zopakovala také s modelem Cayenne Turbo S, který má sice výkonnější benzínový osmiválec, ovšem nižší točivý moment. I v tomto případě slavila úspěch.

reklama

reklama