Tohle byl vrchol luxusu před 15 lety. Vzácný Aston Martin Zagato

Tvary některých aut jsou takřka nesmrtelné, jiné stárnou poměrně rychle. Plastový interiér Astonu Martin DB7 Zagato patří spíš do druhé kategorie, jinak je to ale stále exkluzivní zboží.
Aston Martin DB7 Zagato s výrobním číslem 001.
Aston Martin DB7 Zagato s výrobním číslem 001.
RM Sotheby's

reklama

V  letech 2002 a 2003 jich vzniklo pouze 100 a vůz na obrázcích má pořadové číslo 001. Spojení dvou slavných značek automobilového světa vyvolalo velký ohlas, takže nadšení majitelé byli ochotní přehlédnout ovladače od Fordu i techniku Jaguaru. Nevadilo jim ani zaplatit na tehdejší dobu poměrně odvážných 250 tisíc dolarů, což je částka, která z vozu dělala se značným náskokem nejdražší Aston Martin v nabídce. Dnes už však pohled do interiéru poněkud zaráží.

Vůz vážící 1740 kilogramů pohání atmosférický dvanáctiválec 5,9 litru o výkonu 440 koní. Z nuly na 100 km/h se jako nový dokázal rozjet za 5,1 sekundy a dosáhl maximální rychlosti 305 km/h. Puristy potěší, že síla putuje pouze na zadní kola skrz manuální převodovku.

Aukční síň RM Sotheby's očekává, že na chystané únorové aukci v Paříži se vůz prodá za 350 tisíc liber, což je v přepočtu skoro 11,3 milionu korun. Najeto má zatím 17 832 kilometrů a jeho první a jediný majitel se o něj náležitě staral, takže je ve velmi dobrém stavu.

Cena tohoto vzáceného kousku je nicméně pořád o dost nižší než hodnota zatím nejnovějšího stroje vzniklého ze spolupráce britské automobilky a italského studia. Nedávno představený Aston Martin Vanquish Zagato vyjde na 500 tisíc liber (16 milionů korun). I pod jeho kapotou najdete dvanáctiválec, v tomto případě nicméně o výkonu 592 koní. To stačí ke sprintu na stovku za 3,7 sekundy.

reklama

reklama