Válečný poklad ve starém dole. Fotograf našel tajný úkryt aut

Začátek druhé světové války znamenal pro mnoho Evropanů peklo. Němcům ovšem nechtěli nechat nic zadarmo a do podzemí ukryli nejen peníze, ale i auta. Pak se na ně však zapomnělo.
Válečný poklad ve starém dole
Válečný poklad ve starém dole
Vincent Michael

reklama

Když se belgický fotograf Vincent Michael rozhodl vyrazit do střední Francie, aby zdokumentoval místní opuštěné doly, netušil, co najde. V jedné ze zapomenutých důlních štol totiž narazil na fantastickou automobilovou sbírku. Snímky, které pořídil, berou dech. Auta byla v dole, kde vládne extrémní vlhkost, zavřená opravdu dlouho, což se na nich podepsalo. Některá se podařilo zachránit a následně prodat v aukci, ale většina zůstane přesně tam, kde je. Jsou bohužel v takovém stavu, že na ně prakticky není možno sáhnout, aby se hned nerozpadla.

Sám fotograf pak pátral po tom, jak se auta do dolu vlastně dostala. Obyvatelé jedné z místních vesnic se prý nějakým způsobem chtěli postavit proti německým vojákům. Protože ale byl tehdy jakýkoliv očividný odpor trestán smrtí, šli na to jinak. Německá armáda potřebovala jakékoliv kovové věci, které následně přetavovala do zbraní. A právě proto se obyvatelé rozhodli, že všechna svoje auta ukryjí do podzemí, aby Němci neměli šanci vyrobit byť jednu jedinou zbraň navíc.

Po válce si ale na auta už nikdo nevzpomněl. Je možné, že někteří majitelé a původní obyvatelé vesnice zemřeli, jiní třeba utekli a nebo prostě jen neměli myšlenky na nějaká auta v podzemí. Mluví se také o tom, že přece jen někdo o sbírce věděl, na fotkách je totiž i pár vraků aut z let poválečných. Otázkou tak je, proč se o nich doposud nikdo jiný nedozvěděl. Je ale také možné, že je tato historka vymyšlená a fotograf jen chtěl podpořit svou práci. Mezi námi, to je možná trochu zbytečné. Fotky jsou skvělé a je jedno, jestli je za nimi nějaký příběh.

[[nid:]]

reklama

reklama