VIDEO: Drtivý rozdíl. Takhle se změnila odolnost aut za 20 let

Každý řidič asi občas zavzpomíná na "stará dobrá" auta. Minimálně v jedné oblasti ale rozhodně není o co stát. Pokud jde o bezpečnost, udělali výrobci za poslední roky obrovský pokrok.
Moderní Honda Jazz versus Rover 100 z 90. let.
Moderní Honda Jazz versus Rover 100 z 90. let.
Euro NCAP

reklama

Šance na přežití i zdánlivě banální nehody jsou u současného a 20 let starého auta naprosto odlišné. Můžete se o tom přesvědčit ve videu, které srovává náraz dvou malých aut do pevné překážky v rychlosti 65 km/h. Zatímco u moderní Hondy Jazz zůstává prostor posádky prakticky neporušen a cestující chrání systém airbagů, karoserie Roveru 100 z roku 1997 se doslova zhroutí. S ohledem na relativně nízkou rychlost jsou následky až děsivé.

Cílem určitě není přimět vás, abyste hned běželi do autosalonu pro Fabii. S ohledem na průměrný věk vozového parku v Česku, který už překročil 15 let, je to však jistě dobrá připomínka, že ve starém autě je s ohledem na hrozící následky potřeba jezdit obzvláště opatrně.

 

Podobné srovnání před časem provedli také ve Spojených státech, kde ovšem obě auta vyslali přímo proti sobě. Věkový rozdíl byl navíc ještě mnohem větší, Chevrolet Malibu z roku 2009 se utkal s Chevroletem Bel Air z roku 1959. Výsledek je ovšem podobný a řidiče klasické ameriky by nezachránily ani mamutí rozměry jeho vozu.

reklama

reklama