VIDEO: Žádné pumpy, neomezená rychlost. Tak se jezdilo v socialismu

Dnešní doprava je neskutečně rychlá, někdy trochu nepřehledná a hlavně přeplněná. Jak to ale vypadalo v dobách hlubokého socialismu? Na první pohled vlastně lépe než dnes.
Silnice v dobách socialismu
Silnice v dobách socialismu
Internet Archive

reklama

Za socialismu se začalo stavět hodně nových silnic a například v roce 1971 mohli řidiči poprvé vyzkoušet část první dálnice. Mimochodem, víte, že slovo dálnice vzniklo spojením slov dálková silnice? :) Jinak byl provoz velmi mírný, vždy bylo kde zaparkovat a nikdo po vás nechtěl nějaké šílené platby právě třeba zaparkování.

Tohle vše ale bylo hlavně proto, že aut bylo mezi lidmi opravdu málo. Vlastnit tehdy automobil byla velká výsada. Jen pro srovnání, v roce 1970 byla v České republice překonána hranice 1 milionu registrovaných aut. V roce 2015 jich bylo takřka 6x tolik.

Možná si někteří vzpomenete i na cenu benzinu. Začátkem šedesátých let vyšel litr na asi 2 Kč. Pokud to přepočítáme na dnešní ceny, dostaneme částku asi 30 Kč. To znamená, že ceny máme vlastně pořád takřka stejné. To jde, nemyslíte? :) Jen bohužel nebylo moc kde tankovat, protože čerpacích stanic bylo kolem silnic jako šafránu.

V noci v obci bez omezení rychlosti

Jinak měli řidiči v minulosti celkem volnou ruku ve svém počínání. Bezpečnostní pásy některá auta neměla a nakonec ani v zákoně dlouho nebyl povinnost je používat. Až v roce 1967 byly pásy do zákona zavedeny, ale jen v případě jízdy mimo obec. To se totiž počítalo s vyšší rychlostí. Ta totiž právě mimo obec platila neomezená, což možná zní zajímavě, ale všechny ty škodovky a Lady stejně moc nechvátaly. V obci byla dříve rychlost omezená jen přes den. To si řidiči museli hlídat 60 km/h, ale v noci toto omezení přestávalo platit.

Právě rychlost společně s ne moc dobrou kvalitou vozového parku měla za následek celkem vysoký počet nehod a smrtí. Například v roce 1980 se v České republice stalo 76 350 nehod. Při těch přišlo o život 1 261 osob. V loňském roce se stalo 93 067 nehod, při kterých zemřelo 660 osob. Docela rozdíl, nemyslíte? Zažili jste tuto dobu na silnicích? A v čem jste jezdili? Dejte nám vědět v komentářích.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!