Vyberte si správné pneumatiky na Škodu Octavia. Poradíme jaké

Pokud máte doma Škodu Octavia nebo třeba Ford Mondeo, Škodu Yeti, Opel Zafiru nebo podobné vozy s rozměry pneumatik 225/45 R 17, pak vám poradíme, jaké si pořídit, abyste neprohloupili.
Škoda Octavia Kombi 4x4
Škoda Octavia Kombi 4x4
Škoda Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Testů pneumatik není mnoho. Je to totiž velmi obtížné. Charakteristiky musí být velmi vyrovnané. Auto musí dobře sedět v zatáčkách, dobře brzdit na suchu i na mokru, musí mít nízký valivý odpor i hluk… To vše změřit a porovnat není vůbec jednoduché. Německý časopis AutoBild na to šel od lesa. Vzali padesát modelů pneumatik a všechny prošly prvotní zkouškou, která se měří nejlépe – brzdná dráha na suchu a na mokru. Sestavili z nich žebříček a prvních patnáct pak prošlo do druhého kola, kde se utkali o cenu pro vítěze.

ČTĚTE TAKÉ: JAK SE ZORIENTOVAT V OZNAČENÍ PNEUMATIK?

Pneumatice Marangoni Verso se raději obloukem vyhněte Foto: MarangoniMy si nejdřív ale představíme pneumatiky z konce tabulky, kterým je lepší se zdaleka vyhnout. Jde vesměs o výrobky čínské provenience. Pravda, nejhorší byly italské Marangoni Verso (na obrázku), které měly o 14,5 metru delší brzdnou dráhu na suchu než nejlepší model. S přehledem smutně zvítězily i na suchu a v celkovém součtu pak byly o notný kus nejhorší.

Z dalších pneumatik můžeme doporučit vyhnout se těmto pneumatikám: Sunitrac Focus 9000, Pace PC 10, Sunew YS618, Federal Super Steel 595, Hi Fly HF 805, EP Tyres Accelera Phi, Sonar SX2, Cooper Zeon CS6 nebo Riken Maystorm 2 b2. Většinu z nich v daném rozměru na českém trhu ani naštěstí neseženete (na rozdíl od výše zmíněného Marangoniho. Zarazilo však špatné umístění pneumatik celkem renomovaných značek: Firestone Firehawk TZ 300 alpha, Semperit Speed-Life, Vredestein Ultrac Cento nebo Toyo Proxes T1 Sport.

ZDE NAJDETE KOMPLETNÍ TABULKU VÝSLEDKŮ BRZDNÝCH DRAH

Nás ale především zajímají ty pneumatiky, které jsou nejlepší, abychom si je mohli koupit. Patnáctka jich prošla do finále, kde byly testovány vlastnosti pneumatik na suchu i mokru, hluk, komfort a opotřebení.

Vítězem testu se stal Michelin Primacy 3, který měl především vynikající malé opotřebení a ani v ostatních disciplínách neměl výraznou slabou stránku. To třeba Continental ContiSportContact 5 v komfortu a hluku měl jen průměrné známky. Ale protože na suchu vynikal a ostatní známky byly nadprůměrné, má třetí místo.

Doplňujeme druhé místo, které obsadilo Pirelli s pláštěm Cinturato P7.

Z patnáctky, nikoli překvapivě, vyšla jako nejhorší pneumatika indického výrobce Apollo s označením Aspire 4G, která měla velmi špatný valivý odpor, takže silně zhoršovala spotřebu vozu.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY TESTU NAJDETE ZDE V PŘEHLEDNÉ TABULCE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama