Výkon Fordu GT konečně odhalen! Ferrari má problém

Je to asi nejdražší auto se šestiválcem, které si na trhu můžete koupit. Ale také nejvýkonnější. Nový Ford GT má hodně přes 600 koní a maximální rychlost atakuje hranici 350 km/h.
Rychlost Fordu GT byla dlouho tajemstvím.
Rychlost Fordu GT byla dlouho tajemstvím.
FORD

reklama

Přestože se o Fordu GT píše a mluví už bezmála dva roky, až dosud jsme neměli k dispozici žádná přesná čísla. To se teď ale konečně změnilo. Ford oznámil, že přeplňovaný šestiválec 3,5 litru pod kapotou nového GT má výkon 656 koní při 6250 otáčkách za minutu a točivý moment 745 Nm při 5900 otáčkách. Jedná se tak o suverénně nejsilnější motor typu EcoBoost, jaký Ford kdy vyrobil.

Výzva pro McLaren i Ferrari

Hodnotu zrychlení zatím automobilka nezveřejnila, maximální rychlost je nicméně také již potvrzena: 348 km/h. Známe i spotřebu, která ovšem ve prospěch malé pohonné jednotky zrovna nehovoří. Rozhodně je víc Boost, než Eco. Ve městě si vůz vezme skoro 21,5 litru, na dálnici přes 13 litrů a v kombinovaném režimu 16,8 litru. A to jsou prosím oficiální údaje, měřené zřejmě při rozumné jízdě. Sám Ford dodává, že "skutečná spotřeba se může lišit", a jak je asi každému jasné, bude to směrem vzhůru. Ale kdo chce mít opici...

Na americkém okruhu Calabogie o délce 5 kilometrů současně proběhlo první oficiální měření s konkurenty. S časem 2:09.80 tu Ford GT o rovnou sekundu překonal McLaren 675 LT a téměř tři sekundy nadělil Ferrari 458 Speciale. Ještě zajímavější ale bude srovnání s nebezpečným konkurentem v podobě Ferrari 488 GTO, které supersport od Fordu mírně překonává výkonem a je navíc o 15 kilogramů lehčí, přestože GT má zase vyšší maximální rychlost.

Šestiválec za víc než 10 milionů

Faktem nicméně zůstává, že ve srovnání s konkurencí vychází Ford GT navzdory "levnému" znaku na kapotě docela draho - cena se odhaduje kolem 11 až 12 milionů korun. Rozhodovat tak nakonec bude hlavně to, zda zájemci propadnou jeho specifickému kouzlu a charakteru, kterým se výrazně liší od ostatních supersportů. Respektive, zda mu už propadli - omezenou sérii vozů už totiž Ford rezervoval pro vybrané zákazníky, kteří museli projít náročným schvalováním.

reklama

reklama