Za smrtelnou nehodu padlo doživotí. Spravedlnost, nebo extrém?

Velmi drsný rozsudek vynesl zemský soud v Berlíně. Dva mladíky, kteří způsobili při nelegálním závodu smrtelnou nehodu, poslal do vězení na doživotí. Na jednu stranu lze tvrdý trest chápat, není to však ve srovnání s jinými zločiny přílišný úlet?
I neúmyslné zabití na silnici může být vraždou.
I neúmyslné zabití na silnici může být vraždou.
iStock

reklama

Vše se odehrálo v noci na 1. února v ulicích Berlína, kde se dva mladíci ve věku 26 a 28 let rozhodli, že si uspořádají neplánovaný a hlavně nelegální pouliční závod. Prostě klasické stupidní poměřování ega. Jeden jel v Audi A6 a druhý v Mercedesu-AMG CLA 45. Během rychlé jízdy ale řidič Audi nezvládl svůj vůz a v rychlosti 160 km/h naboural nic netušícího 69letého řidiče kolem projíždějícího Jeepu.

Žádné slitování

Soudce s oběma neměl slitování a hned při prvním stání jim udělil trest nejvyšší. Rozsudek zdůvodnil tím, že ačkoliv nehodu způsobil jen jeden, jednali oba ve spoluúčasti a s vědomím toho, že můžou zabít. Jejich obhájci se sice snažili přesvědčit soud o tom, že samotnou účast v závodě nelze zaměňovat za záměr někoho vědomě zabít, ale marně.

Ačkoliv v žádném případě nesouhlasíme s podobnými pouličními závody, trest nám přijde opravdu extrémní. Je pravda, že zavinili smrt a vězení si zaslouží. Ale asi bychom spíše pochopili kratší tresty – přeci jen je šance na nápravu obou mladíků poměrně vysoká a reálně boural jen jeden. Co vy si o tom myslíte? Je ten trest až příliš vysoký, nebo si nic jiného nezaslouží?

reklama

reklama