Od Star Treku ke Caprice: 5 nejlepších seriálů z budoucnosti

Když se z televize stává křišťálová koule!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Extant (10) - upoutávka

reklama

Futuristická sci-fi Extant pokračuje ve středu ve 20.15 na Prima COOL svým dalším dílem. Zápletka se dále zahušťuje, jak se sluší a patří na správné prognostické sci-fi. Extant se díky tomu může zařadit po bok jiných populárních serošů vykreslujících budoucnost lidstva. Kterých? Mrkněte!

Extant

Nový sci-fi seriál Extant běží na COOLu každou středu ve 20.15. Ve 2. sérii je i Jeffrey Dean Morgan!

5) Já a robot

Možná si na tuhle perlu trvající jednu jedinou řadu vzpomínáte – před pár lety běžela i u nás na COOLu. Jako kriminálka ve světě, kdy jsou roboti a AI běžnou součástí reality, ale ještě nevyřadili člověka do marginality (ekonomicky či jinak), funguje Já a robot jako překvapivě inteligentní a kousavé zamýšlení nad budoucím vlivem robotiky. Všichni dnes například očekáváme, že chytré systémy budou v budoucnu s to zabezpečit váš dům proti nežádoucím narušitelům – ale co když někdo tyhle systémy použije proti vám? Inteligentní zábava se sice (jako všechno dobré na světě...) dočkala brzkého zrušení, i jediná řada Já a robot však platí za materiál pro učebnice!

  Já a robot
Autor: FOX Já a robot

4) Caprica

Notně podobně na tom byla před pár lety i Caprica, seriálový spin-off kosmického opusu Battlestar Galactica. Caprica se odehrávala dekády před pozdějším poletováním po vesmíru, zaměřila se proto na vznik prvních Cylonů a umělé inteligence jako takové. Ironií osudu tak Caprica svým divákům činí mnohem futurističtějším pokoukáním než chronologicky pozdější seriál! Děj o korporátních soubojích na způsob starého Dallasu i cyberpunkové magii a digitální nesmrtelnosti se navíc na problém divá poněkud odlišnou perspektivou, než je mnohdy zvykem. Ani Caprica se sice nedožila dlouhověkosti, pokud vám však její styl sedne, nabídne vám doslova okno do budoucnosti.

Caprica
Autor: SyFy Caprica

3) Westworld

V posledním roce se na notě řešení robotické budoucnosti lidstva nejvíce svezla sympaticky opulentní podívaná Westworld. I když si tu lví porci děje pro sebe ukradla zápletka odehrávající se na simulovaném Divokém západě obydleném roboty, vše tu stále kruciálně souviselo s přítomností robotiky a umělé inteligence. Westworld tak mohl jedním dechem zaujmout jak harcovníky minulosti a fantasy (žánr weird western v sobě kombinuje oboje), tak i milovníky sci-fi. Ambiciózní story stojící nekřesťanské peníze byla seriálovou událostí druhé půlky roku a tuze se těšíme na její 2. řadu – ta však dorazí až příští rok…

Westworld
Autor: HBO Westworld

2) Expanse

Prozatím jsme se zaměřovali hlavně na seroše, které vykreslují relativně optimistickou budoucnost lidstva a jeho soužití s nevyhnutelným příchodem robotů. Plecháči naopak ve světě sci-fi vesmírné opery Expanse chybí, o to více jsou tu však k nalezení kosmické lodě! Hlavními hrdiny story zasazené do 23. století jsou jednak vesmírní těžaři, kteří přepracují komety na kolonie v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, a jednak detektiv žijící přímo v pásu na Ceresu. Společně vykreslují překvapivě autentickou vizi toho, jak by sluneční soustava skutečně mohla za pár staletí vypadat, i typickou žánrovou konspiraci, jež hrozí zavedený pořádek navždy přeorat.

Expanse
Autor: SyFy Expanse

1) Star Trek

Který Star Trek, ptáte se? Inu, každý! Jak původní s Kirkem, tak i ten s Picardem či Voyager či Enteprise, popřípadě „ten s černochem na stanici“ anebo možná – pokud někdy vyjde – i připravovaný Star Trek: Discovery. Pokud totiž něco založilo žánr seriálů z budoucnosti, je to právě Star Trek. Někdy je akční, někdy zase přemýšlivý, vždy ale inspirující. Po všemožných depresivních vizích světa zítřka je (pro někoho možná příliš naivní) optimistické poselství Star Treků dnes paradoxně lákavější než většina jiných seriálů. I pesimisté ale můžou přece jenom něčím uklidňovat – vždyť jde přece o sci-fi!

Star Trek
Autor: Paramount Star Trek

Extant pokračuje dalším dílem už ve středu ve 20.15 na Prima COOL!

reklama

reklama