I boží seriály mají své mouchy: Tohle je 5 největších klišé v Hvězdné bráně

Zvraty, na které se vždycky dá spolehnout.
Hvězdná brána
Hvězdná brána
SyFy

reklama

Ačkoliv zjevně milujeme dobrodružství týmu SG-1 v seriálu Hvězdná brána, dejme si ruku na srdce – v jejích více jak 200 dílech se nápadně často opakovala celý řada příběhových zvratů. Napadlo nás pět nejčastějších.

05) Všechno vyřeší krystaly

Ufounská flotila ustřílela vašemu Ha'taku polovinu trupu? Nevadí! Carterová a spol. prostě jenom přehodí v panelu o velikosti 30x30 cm pár krystalů, a než se nadějeme, loď bude jako nová! Totéž lze navíc realizovat i obráceně.

Pokud jste náhodou uzavřeni uvnitř ufounské lodi a nepřítel vám jde po krku, normálně rozstřílejte pár panelů a loď bude hned na hadry. Alespoň než nepřítel ZAPOJÍ NOVÉ KRYSTALY. Protože nic neřekne "vyspělá kosmická civilizace" jako nechávání kritických komponent na náhodné stěně uprostřed lodi!

Hvězdná brána
Autor: SyFy Hvězdná brána

04) Nová technologie se na konci dílu ztratí

SG-1 našla při své další misi úžasnou mimozemskou technologii, která by mohla změnit kurz války s Goa'uldy? OK, pokud je to věc, rozlučte se s ní. A pokud je to bytost, kupte jí rovnou rakev. Do konce dílu nevydrží.

Ztráta "získaných" technologií a výhod je zrovna klišé, které s postupem seriálu odeznělo, mnohdy však bylo k nalezení i v pozdějších epizodách - nemlich totéž jsou totiž povznesení Antikové, kteří by sice story s Ori mohli vyřešit během pár záblesků světla, ale N.E.U.Č.I.N.Í. T.A.K.!

Hvězdná brána
Autor: SyFy Hvězdná brána

03) Lidé jsou výjimeční

Galaxie je plná ufounských ras - nejen Goa'uldů či Asgardů, ale i Noxů, myriád derivátů lidí a rovněž spousty emzáků, kteří mají spoustu plastelíny na hlavě. K odemčení prastarých tajemství Antiků však stačí desetiletá práce tří a půl lidí z Tau'ri? Ano! Proč? Protože lidí jsou výjimeční!

Nakonec, i ti Antikové jako lidé vypadali - což by svědčilo o tom, že jsou pozemšťané k jejich nahrazení předurčeni nebo tak něco. Jenže seriál nic podobného nikdy přímo nepotvrdil ani náznakem. Pozemšťanům jde zkrátka práce od ruky díky tomu, že mají *nekonvenční myšlení*. Jak příhodné!

Hvězdná brána
Autor: SyFy Hvězdná brána

02) Štíty na 10% vydrží skoro nekonečně dlouho

Střetnutí s goa'uldskou mateřskou lodí se nevyvíjí podle představ - i když plavidlo našich hrdinů mělo na počátku střetu štíty na 100%, nyní důstojník na můstku hystericky křičí, že klesly jenom na 10%.

Byl by to dobrý okamžik k tomu se pomodlit a podepsat závěť, naštěstí je prakticky zaručené, že štíty na 10% vydrží minimálně dalších 10 minut. Tedy alespoň do chvíle, kdy problém vyřeší SG-1. Čímž se dostáváme k...

Hvězdná brána
Autor: SyFy Hvězdná brána

01) SG-1 se nemýlí

OK, řekněme, že máte kosmickou loď vybavenou lasery, stíhačkami a obří posádkou, a můžete s ní přeletět z jednoho konce galaxie na druhý během obědové pauzy. Pokud by vám na palubě běhali arogantní důstojníci z velitelství, v 9 z 10 případů ve Star Treku i jinde by se z nich vyklubali záporáci.

Ve Hvězdné bráně jde však zpravidla o hlavní hrdiny, takže posádka kosmoletu (nebo ruský SG tým, nebo konkurenční vědec, nebo NID...) jednoduše platí za nýmandy, kteří se o sebe málem neumí postarat. Vážně si nestěžujeme, Hvězdná brána jej pořád boží. Jen by možná občas bylo zábavnější vidět naše borce a borky, jak fidlují na druhé housle.

Hvězdná brána
Autor: SyFy Hvězdná brána

Hvězdná brána na Prima COOL běží každý všední den v 16.20.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!