Od Městečka Fortitude k Fargu: 4 nejmrazivější kriminálky posledních let

Případy, které vás u srdíčka vážně nezahřejí.
Městečko Fortitude (8) - upoutávka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V pondělí ve 22.15 opět zavítáme na Prima COOL do Městečka Fortitude. Zatímco pokračuje zkoumání původu patologického chování u zvířat, objevují se náznaky, že totéž by mohlo být i příčinou vražedného chování lidí. A ven by mezitím ani psa nevyhnal! Promrzlá atmosféra Městečka Fortitude odkazuje i k jiným detektivním serošům, kde se nálada i teploty pohybují pod bodem mrazu!

Městečko Fortitude

Sledujte na COOLu každé pondělí ve 22.15 tajemné Městečko Fortitude!

4) Městečko Fortitude

Začneme od našeho aktuálního seroše – titulní Fortitude se odehrává ve fiktivní arktické osadě stejného jména na ostrově Špicberky (norsky Svalbard), kde žije kolem 700 členů mezinárodní vědecké i jiné komunity. Přituhuje však nejen vlivem nízkých teplot, ale především tajemství, které je ukryto v místním ledu. Pamětníci Akt X přitom zřejmě již mají svého favorita na původce místních aktů překvapivého násilí...

Městečko Fortitude
Městečko Fortitude
Sky Atlantic

3) Most

Proč je však takový zájem o klima v okolí kriminálky? Inu, při správném podání dýchá prostředí vraždou stejně jako zápletka sama. Ve správné kriminálce spolu zkrátka vše štymuje jako dobře namazaný stroj. Příkladem budiž švédsko-dánský seriál Most (původně Bron či Broen), kde k sobě atypický tým autistické krasavice a drsného staříka přivede vražda, jíž je potřísněn titulní most mezi oběma severskými zeměmi. Následné vyšetřování je zachmuřené stejně jako typické místní počasí.

Most
Most
SVT1/DR1

2) Muži, kteří nenávidí ženy

Na okamžik opouštíme chladné seriálové vody a uděláme zastávku ve filmovém světě. Klasické kriminálky dnes už obvykle pro kina nevznikají, přesunuly se naplno do telky, avšak Fincherovi Muži, kteří nenávidí ženy jsou zjevnou výjimkou z pravidla. Ke cti brito-amerikanizované verze severské kriminálky slouží, že nedošlo na přesun někam do Nového světa, ale pěkně hezky se tu zůstává v zemi původu. Muži, kteří nenávidí ženy jsou díky tomu plní mrazivých scenérií chladných stejně jako zdejší emocionální paleta!

Muži, kteří nenávidí ženy
Muži, kteří nenávidí ženy
Columbia Pictures

1) Fargo

Zřejmě absolutním vítězem mrazivé kriminálky je však – vzdor nehynoucí popularitě severských detektivek – americké Fargo. Jak ve své filmové verzi, tak i v 1. řadě seriálu totiž Fargo, zasazené k hranicím Spojených států s Kanadou, disponuje takovými lány sněhu, že z toho přechází zrak. Stejně jako v Mužích, kteří nenávidí ženy i dalších příkladech stejného ranku však prostředí přímo souvisí i s činy samotnými. Zimní ospalost maloměšťácké oblasti je totiž náhle konfrontována v cizáckou brutalitou kontrastující s místními podmínkami stejně jako krev na sněhu!

Fargo
Fargo
FX

Městečko Fortitude vás přivítá opět v pondělí ve 22.15 na Prima COOL.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama