Od Městečka Fortitude k Fargu: 4 nejmrazivější kriminálky posledních let

Případy, které vás u srdíčka vážně nezahřejí.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Městečko Fortitude (8) - upoutávka

reklama

V pondělí ve 22.15 opět zavítáme na Prima COOL do Městečka Fortitude. Zatímco pokračuje zkoumání původu patologického chování u zvířat, objevují se náznaky, že totéž by mohlo být i příčinou vražedného chování lidí. A ven by mezitím ani psa nevyhnal! Promrzlá atmosféra Městečka Fortitude odkazuje i k jiným detektivním serošům, kde se nálada i teploty pohybují pod bodem mrazu!

Městečko Fortitude

Sledujte na COOLu každé pondělí ve 22.15 tajemné Městečko Fortitude!

4) Městečko Fortitude

Začneme od našeho aktuálního seroše – titulní Fortitude se odehrává ve fiktivní arktické osadě stejného jména na ostrově Špicberky (norsky Svalbard), kde žije kolem 700 členů mezinárodní vědecké i jiné komunity. Přituhuje však nejen vlivem nízkých teplot, ale především tajemství, které je ukryto v místním ledu. Pamětníci Akt X přitom zřejmě již mají svého favorita na původce místních aktů překvapivého násilí...

Městečko Fortitude
Autor: Sky Atlantic Městečko Fortitude

3) Most

Proč je však takový zájem o klima v okolí kriminálky? Inu, při správném podání dýchá prostředí vraždou stejně jako zápletka sama. Ve správné kriminálce spolu zkrátka vše štymuje jako dobře namazaný stroj. Příkladem budiž švédsko-dánský seriál Most (původně Bron či Broen), kde k sobě atypický tým autistické krasavice a drsného staříka přivede vražda, jíž je potřísněn titulní most mezi oběma severskými zeměmi. Následné vyšetřování je zachmuřené stejně jako typické místní počasí.

Most
Autor: SVT1/DR1 Most

2) Muži, kteří nenávidí ženy

Na okamžik opouštíme chladné seriálové vody a uděláme zastávku ve filmovém světě. Klasické kriminálky dnes už obvykle pro kina nevznikají, přesunuly se naplno do telky, avšak Fincherovi Muži, kteří nenávidí ženy jsou zjevnou výjimkou z pravidla. Ke cti brito-amerikanizované verze severské kriminálky slouží, že nedošlo na přesun někam do Nového světa, ale pěkně hezky se tu zůstává v zemi původu. Muži, kteří nenávidí ženy jsou díky tomu plní mrazivých scenérií chladných stejně jako zdejší emocionální paleta!

Muži, kteří nenávidí ženy
Autor: Columbia Pictures Muži, kteří nenávidí ženy

1) Fargo

Zřejmě absolutním vítězem mrazivé kriminálky je však – vzdor nehynoucí popularitě severských detektivek – americké Fargo. Jak ve své filmové verzi, tak i v 1. řadě seriálu totiž Fargo, zasazené k hranicím Spojených států s Kanadou, disponuje takovými lány sněhu, že z toho přechází zrak. Stejně jako v Mužích, kteří nenávidí ženy i dalších příkladech stejného ranku však prostředí přímo souvisí i s činy samotnými. Zimní ospalost maloměšťácké oblasti je totiž náhle konfrontována v cizáckou brutalitou kontrastující s místními podmínkami stejně jako krev na sněhu!

Fargo
Autor: FX Fargo

Městečko Fortitude vás přivítá opět v pondělí ve 22.15 na Prima COOL.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!