Bořiči mýtů odhalí, co jste netušili!

Nejčerstvějším zářezem na programu Prima COOL jsou – Bořiči mýtů. Ty si můžete dát každý všední podvečer v 19.20!
Bořiči mýtů: Jamie a Adam
Bořiči mýtů: Jamie a Adam
archiv FTV Prima

reklama

A o čem že to je? Pokud tyhle dva frajery Jamieho a Adama neznáte, vězte, že ve čtyřiceti minutách rozebírají a testují platnost rozličných mýtů – jednou třebas, je-li možné ošálit detektor alkoholu, jindy zase, jestli by s sebou potápějící Titanic táhl přeživší dolů.

Jamie i Adam neplatí jen za nějaká ořezávatka – oba jsou veteráni zvláštních efektů, a tak rozumí fyzice, chemii i mechanice.

Pro neználky i diváky, kteří si rádi připomenou jejich bestovky, jsme vybrali patero mýtů, které Bořiči zbořili! Jedná se však doslova o jehlu v kupce sena…

 

Každý díl pořadu Bořiči mýtů najdete 7 dní po odvysílání v TV také zdarma na PrimaPLAY.cz

1) Když jste naštvaní, spotřebujete více paliva

Ač se může zdát, že jde o naprostou hovadinu, Bořiči mýtů prokázali, že klidní řidiči mají menší spotřebu benzínu než naštvaní řidiči. Tenhle cyklus oživí nejen váš mozek, ale ubrání i vaši peněženku!

 

Bořiči mýtů - upoutávka 30s

2) Nervozita způsobuje studené nohy

Také jste se někdy před pohovorem/zkouškou cítili, jako by vám někdo údy zavřel do lednice? Nejde jen o subjektivní pocit, jak dokázal další pokus Bořičů mýtů, v tomto případě jejich asistentů Tory, Granta a Kari. Poté, co byli dobrovolně vystaveni hrozným běsům, senzory skutečně prokázaly, že teplota jejich nohou poklesla. Takže příště ke zkouškám berte dvojí zásobu fuseklí...

3) Sloni se skutečně bojí myší

Další příklad mýtu, který sice všichni známe, selský rozum (i ledajaké jiné pokusy) však svědčil proti němu. A přitom když naši hrdinově vědy vystavili mastodonta malému hlodavci, elefant se mu snažil úzkostlivě vyhnout! Pravda, nezačal poskakovat okolo a šplhat na nejbližší stoličku – přesto je však i v tomhle mýtu kus pravdy.

Bořiči mýtů - upoutávka 15s

4) Nadávání vám ulehčuje bolest

Tady asi není, co více dodat – experiment, při němž se asistentka Kari vystavila zvyšující se bolesti, načež z úst vypouštěla "barvité výrazy", s plnou platností ukázal, proč při náhlém vystavení bolesti začneme mluvit jako dlaždič!

5) Snímač otisků prstů ošálíte fotokopírkou

Za jeden z největších přínosů lidstva (a když říkáme "lidstva", myslíme "kriminálníků") platí pokus, který prokázal masivní bezpečnostní díru v detektorech otisků prstů – však víte, takové ty, co hlídají různé sejfy. Adam s Jamiem nejprve zkoušeli superkomplikované metody obejití senzoru, nakonec však zjistili, že úplně stačí vytisknout inkriminované otisky na papír pomocí tradiční fotokopírky a přiložit z druhé strany váš prst. Klidně si to vyzkoušejte doma, ale asi bychom nedoporučovali testovat to v bance...

Bořiči mýtů - blip 10s

V mnoha dalších epizodách si Bořiči mýtů vzali na paškál desítky dalších zajímavostí – od pokusu točit přistání na Měsíci ve studiu (což se jim nepodařilo) přes pokus vzlétnout s vozem, k němuž jsou přikurtované raketové motory (ani tentokrát se mýtus neprokázal). Chcete-li se pobavit a zároveň něco nového naučit, Bořiči mýtů jsou k tomu jako dělaní!

Takže pamatujte, každý všední den od 19.20. Startujeme 11. října. A pokud vám nějaký díl unikne, lze si ho promptně doplnit následující den ve 14.50 anebo následujících 7 dní na PrimaPLAY!.

reklama

reklama