Tři nejdivnější konspirační teorie spojené s biblí

Mysteriózní detektivka Nultá hodina, která běží na COOLu každé pondělí ve 20:15, načíná svůj třetí díl a spolu s tím se dále rozjíždí i konspirace spojená s Bohem, biblí i jiné.
Je Bible ve skutečnosti antický počítačový program?
Je Bible ve skutečnosti antický počítačový program?
assets.thecreatorsproject.com

reklama

Ačkoliv závěrečná pointa tohoto příběhu vyznívá lehce prazvláštně, realita nám servíruje ještě daleko obskurnější konspirační teorie spojené s biblí.

Vybrali jsme tři z nich.

Bůh je ufon

Velmi populární je asociování Boha/andělů/Ježíše s mimozemšťany. Součástí celé baterie podobných teorií bylo převyprávění Starého zákona jako sci-fi románu, mezi jehož nejlepší pasáže patřilo budování raketové obrany (nikoliv věže) v Babylonu, jaderné bombardování Sodomy a Gomory nebo třeba meziplanetární plavidlo zachraňující Noa, jeho rodinu a pozemský genofond.

Středobodem většiny teorií bylo tvrzení, že ufouni, které jsme měli za Boha a jeho posly, přiletěli z planety Nibiru. Ta je prý de facto součástí naší sluneční soustavy a periodicky se k Zemi vrací. Jako první s ním přišel Zecharia Sitchin (na obrázku níže) a podpořil ho vlastním, špatným překladem sumerských textů, své verze má však tato teorie i mezi českými konspirátory.

Podle pozdějších konspirátorů ve stylu Vetřelců dávnověku byly samozřejmě antické doby mimozemskými anděly tak přeplněné, že v podstatě nebylo hnutí! Pihou na kráse celé teze je skutečnost, že na návrat planety Nibiru mělo dojít na "konec světa" 21. prosince 2012...

Ale když si koupíte mou novou knížku, vysvětlím vám, proč jsem se mýlil ve své staré knížce. Foto: upload.wikimedia.org

Ale když si koupíte mou novou knížku, vysvětlím vám, proč jsem se mýlil ve své staré knížce. Foto: upload.wikimedia.org

 

Ježíš je konspirace

Na druhé straně oproti tvrzením o sci-fi vlastnostech bible, vedle nichž jsou i Hvězdné války střízlivým, minimalistickým příběhem, pak stojí různé skeptické teze, popřípadě teze jiných náboženství, které nějakým způsobem bibli ohýbají dle svých potřeb.

Zvláště zrod křesťanství v podobě vzniku Ježíše Krista je doslova živnou půdou všemožným spekulacím. Podle jedné tak Ježíš mluvil i o reinkarnaci, ale pozdější církev to zamlčela. Podle jiné měl děti. A podle dalších nikdy neexistoval – ateističtí skeptici zastávají linii, podle níž nebylo jednoduše možné, aby během pouhých dvou dekád vzniklo tolik diametrálně odlišných kultů Ježíše, které tvrdily vzájemně protichůdné skutečnosti (mj. například Ježíšův styk s mužem nebo jeho potomstvo), a nejjednodušší řešení rébusu tedy je, že šlo už od počátku o fiktivní postavu. Prý snad inspirovanou Alexandrem Velikým.

Podle této teze je vlastně celé křesťanství už od počátku konspirací na všech ostatních. Jisté je, že pravdu se nikdy nedozvíme…

Ledaže by někdo upravil realitu a postavil stroj času... Foto: usahitman.com

Ledaže by někdo upravil realitu a postavil stroj času...                                 Foto: usahitman.com

Bible je soupis cheatů

 

Lidé milují hledání vzorců, pravděpodobně protože nám podobná regularita obvykle chybí ve vlastním životě. Literatura, a média obecně, jsou vlastně jenom vzájemně se variující vyprávěcí schémata. Dává proto smysl, že kniha, která dala vzniknout jednomu z nejvýznamnějších náboženství historie, se dočkala podobné analýzy z rukou starověkých mudrců, středověkých scholastiků a moderních konspiračních teoretiků.

Podle jedné z teorií je tak bible ve skutečnosti antický počítačový program – matematický vzorec ukrytý do původní hebrejské verze bible, který lze rozluštit až s naší technologií. Jeho obsahem je prý odhalení, že vesmír je velký superpočítač a kód z bible nám dodá schopnost nacheatovat si v našem matrixu cokoliv se nám zamane...

Dost možná jde ale taky o snahu nalákat do řad církve zavilé počítačové pařany. Foto: assets.thecreatorsproject.com

Dost možná jde ale taky o snahu nalákat do řad církve zavilé počítačové pařany. Foto: assets.thecreatorsproject.com

Jak vidno, Nultá hodina má skutečně z čeho čerpat. A jak svou inspiraci pojmou její autoři?

 

Zjišťujte každé pondělí večer na Prima COOL.

(lol)

Help me, Jezus!

Filmy stranou. Jaký bude konec světa podle Bible?

Hlavní hrdinové seriálu Nultá hodina

Seriál Nultá hodina odhalí obrovskou konspiraci!

reklama

reklama