8. ledna 2014 22:30

Dexter filmový i knižní: poznejte rozdíl!

Před nedělní premiérovou epizodou sedmé řady Dextera si připomeňte literární původ tohohle masomlejna.

Jak možná (ne)víte, před svým seriálovým životem vznikl Dexter původně jako literární postava z pera/psacího stroje/klávesnice Jeffa Lindsayho.

Jeho první díl vyšel teprve v roce 2004, hnedle však okouzlil kritiku i čtenáře a není divu, že se o dva roky (!) později dočkal své televizní inkarnace, kterou zřejmě všichni znáte.

Máme za sebou však dekádu od knižního vydání a nedávno skončila i poslední osmá seriálová řada. Je tak čas si oživit, v čem se vlastně obě verze Dextera Morgana lišily!Je to nasnadě, ale přesto upozorňujeme, že popis obsahuje SPOILERY!

3) Neexistující či alternativní postavy

Oh boy, kde začít? Tak třeba tím, že v knihách se prakticky vůbec nevyskytují postavy od Lily West po Miguela Prada. Obecně lze říct, že cokoliv se stalo po 2. řadě seriálu, ani náznakem nepřipomíná události po 2. knize.

Ani u prvních dvou řad nejde o stejné dílko. I zde lze najít odlišnosti – od triviálních variací jmen (Ice Truck Killer se jmenuje Řezník ze zálivu) po zcela pozměněné konce. Například Brian Moser (čili právě Dexterův bratr) zde totiž nezemře, později v dalších knihách ho čeká comeback (na to ještě přijde řada).

Obecně rozdíl mezi postavami ztělesňuje skutečnost, že zatímco v seriálu se Dexterovi a Ritě narodí syn, v knihách jde naopak o dceru... Na první pohled prkotina, už jen odlišné pohlaví však naznačuje, že s jinou ratoletí se budou pnout docela jiné myšlenky.

2) Střední třída vs. Temný pasažér

Zatímco seriál se po 2. řadě zabývá myšlenkami na Dexterovo přátelství, manželství, výchovu a závěrem i sdílení tajemství s Debrou, knižní série se vydává pryč od středostavovských problémů.

Největší rozdíl si rozebereme v posledním bodu, prozatím však nadhoďme, že knižní svět je mnohem proplněnější tajemnými kulty, skoro až infekční touhou vraždit a především strachem z Temného pasažéra. Zatímco ten plní v knihách klíčovější roli, v seriálu se naopak s uplynulými díly stále více vytrácí.

Paradoxem je, že některé z linií, které v 1. a 2. řadě vypadaly poněkud vatovitě a nepatřičně, jsou jenom nedostatečně zkopírovány z prvních dvou knih. Typickým příkladem jsou vraždy páchané vojákem z minulosti seržantem Doaksem, které v knize tvořily daleko podstatnější porci zápletky.

1) Rita, Astor a Cody

Seriálovým hltavcům může přijít divný akcent knih na Dexterovu "adoptivní" rodinu. Právě zde se však, navzdory údajným hlavním zápletkám, obě dílka liší nejradikálněji.

Zaprvé, zatímco v seriálu byla smrt Rity šokantním bodem, v knihách na ni nikdy nedošlo. To však neznamená, že by knižní Rita byla výrazně lepší – naopak je v knihách jasné, že ji Dexter využívá jako krytí. Na žádnou lásku jako v televizní verzi tu nedošlo.

Zato děti Rity zde oproti seriálu hrají naprostý prim! Postupně se dostávají do nejklíčovějších postav – stanou se totiž rovněž sociopatickými skoro-vrahouny. O něco více to postihne Codyho, ani Astor se ovšem svému Temnému pasažérovi nevyhne. Důvodem je, že obě ratolesti v dětství pozorovaly násilí svého někdejšího otce na Ritě. Dexter se tak musí na domácí frontě potýkat s daleko většími problémy než v seriálu – naštěstí mu s tím pomáhá jeho bratr Brian, který se v knihách poflakuje řádově víc.

Co na knižního Dexe říkáte vy? Brali byste některé jeho elementy do seriálu?

Ověřte si nově nabyté znalosti na novém dílu Dextera – v neděli po desáté na COOLu.

Ondra Těšínský

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky kniha Dexter Morgan Jeff Lindsay Brian Moser

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný