4 nejdepresivnější válečné filmy

Když vojna rozpláče víc než cibule.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tenká červená linie - upoutávka

reklama

Byť se nám Call of Duty snažilo namluvit opak, válka ve skutečnosti není žádná bžundózní záležitost. V úterý večer se to na Prima MAX opět potvrdí eposem Tenká červená linie, popisujícím těžký úděl tichomořského pěšáka za druhé světové. V éře drsných akčních potěch nejsou podobně arcidepresivní válečné filmy zrovna časté – o to zajímavější je ale výběr několik dalších podobných příkladů.

Tenká červená linie

Zasazení: Vykreslení bitvy o Guadalcanal, prvního významného střetu amerického tažení Pacifikem, je nádherným spojením exotiky a napětí.

Důvod k slzám: George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte nebo Woody Harrelson – rozsáhlý ansámbl herců znamená, že tu skoro každý hezoun může umřít! A mnohým se to podaří. Snímek je navíc notoricky rozvleklý a mnozí tak u něj budou slzet spíše únavou...

thinredline 20th century fox
Autor: 20th Century Fox thinredline 20th century fox

Ponorka

Zasazení: Námořní filmy jsou často notně drsné, uprostřed oceánu je totiž vaše šance na přežití, pokud se něco pokazí, komicky mrňavá. Film Ponorka je ale o to tragikomičtější, že popisuje trampoty německé ponorky z druhé světové války.

Důvod k slzám: Nejenže tak během stopáže pozorujeme, že i náckové „byli taky lidi“, ale především po celou dobu divákovi v hlavě rotuje myšlenka, že veškerá mise ústředních postav je zcela lichá. Všichni víme, že válku nevyhrají. Závěrečný nálet na ponorku připlouvající do „bezpečného přístavu“ tak jen podtrhuje malichernost konfliktu.

ponorka neue constantin film
Autor: Neue Constantin Film ponorka neue constantin film

Stalingrad

Zasazení: Druhý zářez z německého úhlu pohledu na konflikt, a nikoliv poslední! Nakonec, Stalingrad telegrafuje svou depresi široko daleko už svým názvem…

Důvod k slzám: Neslavný popis největší nacistické prohry celé války se neobejde bez dlouhých pasáží popisujících zajetí, přečíslení, hlad a – ultimativně – opět i zbytečnost celého snažení.

stalin senator film
Autor: Senator Film stalin senator film

Konference ve Wannsee

Zasazení: Konference ve Wannsee tentokrát neukazuje záběry z fronty, o to je ale děsivější. V reálném čase popsaná schůzka nacistické elity, na níž se rozplánuje holocaust, totiž navzdory honosnému vzhledu, nažehleným uniformám a food pornu jako z Hannibala řeší operaci, na jejímž konci byla největší jatka celé války.

Důvod k slzám: Všichni ušlechtile vypadající účastníci konference jsou si brutality a nechutností přitom navzdory svému vyžehlenému vzhledu vědomi! Podvědomě vyvolávanou hrůzou nad orchestrovaným zabíjením překonává film i takové dojáky jako Schindlerův seznam, Hlavu 22 nebo Plechový bubínek.

conspiracy hbo
Autor: HBO conspiracy hbo

Zkrátka a dobře, válka je solidní materiál pro odbyt antidepresiv. Umělecky smutná Tenká červená linie začíná na MAXu v úterý večer od 22.05!

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!