5 nejlepších filmů o ztroskotání: Zvládl pustý ostrov lépe DiCaprio nebo Hanks?

Katastrofou příběh teprve začíná.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bojovníci severu: Sága Vikingů - upoutávka

reklama

Přežití nebude zadarmo! Již v sobotu ve 20.00 se na Prima COOL dočkáte epické řežby Bojovníci severu, v níž vikingská loď ztroskotá na pobřeží Anglie… a její posádka si bude muset probít cestu na sever. Bude to řezničina, ale příběhy o ztroskotání (či jiném nalezení odlehlé končiny) jdou vždy na dřeň. Které se povedly nejvíc?

05) Pláž

Žijeme v globálním světě a nalezení izolovaného kusu přírody je tak snem mnohých – jakési „dobrovolné oddělení“ od zbytku civilizace ale může také vést k psychoteroru, jak jej známe z Pláže. Jasně, DiCaprio tu neskončí v „utopickém ráji“ nedobrovolně jako jeho kolegové okolo, ale tím tíživější tenhle biják vlastně je. Dobrá polovina filmů o ztroskotání totiž pracuje s motivem izolace od společnosti jako čehosi dobrého. Lidé se najednou stanou... Adamem a Evou. A Pláž na tomto očekávání tropického ráje umí stavět… jen aby to pak šikovně převrátila skrze připomínku, že moc korumpuje i v utopii.

Pláž
Autor: 20th Century Fox Pláž

04) Modrá laguna

Jedním z bijáků, které si hrají s tématem izolace jako čímsi v duchu prospěšným, je Modrá laguna. Snímků s tímto názvem vzniklo ve skutečnosti vícero (ten poslední byl natočen v roce 1980 a zahrála si v něm mimo jiné čtrnáctiletá Brooke Shields), všechny mají ale společnou premisu – dvě děti jsou jedinými přeživšími ztroskotání na tropickém ostrově, kde z nich bez svázání společnosti vyrostou mladí, hormony překypující krasavci, kteří se pak oddávají… všelijakým nechutnostem, než jsou ke své smůle „zachráněni“. Připadá vám to jako zápletka jako z průměrného pornofilmu? Inu, Modrá laguna byla svého druhu vlastně takovým lechtivým bijákem našich rodičů.

Modrá laguna
Autor: Columbia Pictures Modrá laguna

03) Ztraceni

Nejde sice o film, Ztraceni ale koneckonců nejlépe fungují, když je vypnete na konci pilotního dvojdílu a zbytek příběhu si jen domyslíte – těžko je navíc v přehledu nejslavnějších „ztroskotanců“ nezmínit. Ztraceni ilustrují, že příběh o ztroskotání a přežití nemusí být jenom zápletkou, v níž se pořádají kurzy vaření Beara Gryllse a hony na kokosy. Namísto toho Ztraceni story o, uh, ztracení okořenili fantastickou (po prvních pár řad) sci-fi zápletkou, z jejíž konstrukce dodnes naskakuje husí kůže!

Ztraceni
Autor: ABC Ztraceni

02) Pán much (1963)

Nutno totiž zmínit, že se příběh o ztroskotání v dnešním světě rovná sci-fi samě o sobě. V globálním světě je zhola nepravděpodobné, abyste s početnou skupinou nýmandů skončil na měsíce či roky nenalezen jednou ze záchranných výprav. Skutečně mrazivé pojetí filmu o ztroskotání si tak musí pomoct buďto sci-fi prvky, anebo zasazením do minulosti. Navíc je problém překonat klasické zápletky staré dekády – jako třeba Pána much, v němž na malém ostrůvku ztroskotá parta dětí, ale namísto prozkoumávání své sexuality (jako v Modré laguně) se tu věnuje jenom stále bestiálnějšímu primitivnímu chování, působícímu zhruba tak, jak by asi dopadl Stanfordský experiment, kdyby proběhl ve školce.

Pán much
Autor: British Lion Pán much

01) Trosečník

Stejně tak je obtížné překonat arcipovedené filmy v duchu Trosečníka. Film Toma Hankse oduševněle prozkoumal ty nejtypičtější zákruty příběhu o ztraceném maníkovi, který se nakonec i dočká záchrany – před tím však bude muset z paty vytáhnout i poslední záchvěvy svého lidství a svého umu, jak přežít. Ani to první, a už vůbec ne to druhé, není pro moderní omladinu, navyklou na internet, zásilku jídla a možnost rozdělat oheň škrtnutím sirek, nic snadného. Oceňte proto filmy o ztroskotání pro to, čím doopravdy jsou – potenciálním návodemk k přežití, který se jednou může hodit každému z nás. 

Trosečník
Autor: 20th Century Fox Trosečník

Bojovníci severu: Sága Vikingů začíná v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

reklama

reklama