Čína zakázala South Park, protože se vysmíval jejich cenzuře. Tvůrci seriálu odpověděli geniálním způsobem!

Čínské úřady dostaly lekci ze sarkasmu.
Čína zakázala seriál South Park
Čína zakázala seriál South Park
Comedy Central

reklama

Čína zakázala americký satiristický seriál South Park kvůli jeho aktuálnímu dílu s názvem Band in China (Kapela v Číně). Ten se věnuje čínské cenzuře a hlavně ústupkům, které jsou ochotné dělat americké společnosti i umělci jenom proto, aby pronikli na tamní lukrativní trh.

South Park - epizoda Band in China
Autor: Comedy Central South Park - epizoda Band in China

Kyle, Cartman, Stan a Kenny založí úspěšnou metalovou kapelu a pokusí se prosadit v Číně. Musí se však přizpůsobit požadavkům cenzorů a čínské vlády, což se postupně ukáže jako nemožné, protože jejich hudba přijde o jakékoli sdělení a náboj. Ukazuje to i krátký úryvek, kde hrdinové seriálu obviňují Čínu, že prostřednictvím své cenzury vykastrovala i americkou kulturu:

Součástí dílu je ještě vedllejší linka, ve které se Stanův otec Randy snaží rozšířit svůj obchod s marihuanou do Číny, která má však striktní drogové zákony, takže skončí ve vězení. Tam potká Medvídka Pú, kterého zavřeli za to, že se podobá čínskému vůdci Si Ťin-pchingovi.

South Park - epizoda Band in China
Autor: Comedy Central South Park - epizoda Band in China

Právě Medvídek Pú je v Číně silně cenzurovaný a nikde ho nedohledáte, jelikož jednu dobu kolovaly po internetu memy, které přirovnávaly čínského vůdce právě k populární animované postavičce. Podobně je v Číně aktuálně cenzurovaný tým NBA Houston Rockets, jelikož jeho hráč Daryl Morey vyjádřil podporu demonstrantům v Hongkongu. 

South Park - epizoda Band in China
Autor: Comedy Central South Park - epizoda Band in China

Mezi Číňany je NBA velice populární, ale momentálně se pro ně basketbalová soutěž smrskla pouze na 29 týmů. Ze všech čínských online shopů taky zmizely dresy a veškerý merchandise Houston Rockets.

Tvůrci seriálu Trey Parker a Matt Stone zareagovali svým typickým stylem:

Vzkaz tvůrců South Parku čínským úřadům
Autor: twitter Vzkaz tvůrců South Parku čínským úřadům

"Stejně jako NBA vítáme čínské cenzory ve svých domovech a srdcích. Taky milujeme peníze víc než svobodu a demokracii. Vůdce Si prostě rozhodně nevypadá jako Medvídek Pú. Nalaďte si naši epizodu č.300 tuto středu. Nechť dlouho žije velká Komunistická strana Číny. Ať je letošní sklizen obilí bohatá. Teď už jsme v pohodě, Číno?"

reklama

reklama