Co je Tajná invaze? Marvel chystá největší událost od Avengers 4

Ačkoli by se mohlo zdát, že si Marvel chce své největší komiksové události hýčkat pro filmová zpracování, opak je pravdou. Jeden z největších eventů v historii komiksu dorazí na malé obrazovky v podobě několikadílného seriálu.
Tajná invaze je největší událostí od Avengers: Endgame
Tajná invaze je největší událostí od Avengers: Endgame
Marvel Studios

reklama

Zatímco ve světě televize zatím Marvel exceluje s menšími sólovými příběhy Lokiho, Wandy Maximoff či Falcona a Winter Soldiera, pomalu se chystá i na velkou komiksovou událost, která by se mohla dorovnat i střetu s Thanosem v Avengers: Infinity War a Endgame. Tajná invaze totiž nabízí jednu z nejmilovanějších komiksových zápletek v historii a Marvel by ji měl už v roce 2022 představit i v hrané podobě.

O čem Tajná invaze je?

Tajná invaze popisuje pokus mimozemských neřádů Skrullů podmanit si Zemi skrze postupnou infiltraci naší rodné hroudy. Skrullové totiž na sebe mohou vzít podobu kohokoliv, a také tak v komiksech s gustem učinili. Na stránkách kreslených sešitů vedla Tajná invaze dokonce k šokujícímu odhalení, že řada superhrdinů byla (alespoň po dobu série) ve skutečnosti agenty Skrullů, což nutilo čtenáře přehodnocovat řadu předchozích činů slavných gerojů. 

Tajná invaze je jednou z největších událostí v dějinách komiksů
Autor: Marvel Comics Tajná invaze je jednou z největších událostí v dějinách komiksů

Na Tajnou invazi se přitom Marvel připravuje dlouhodobě i ve filmech. V Captain Marvel nám Skrully sice původně představil jako padouchy, nakonec se však ukázalo, že jsou mezi nimi i utečenci, kteří nehodlají páchat genocidy a podobné civilizační legrácky. Jenže existují i frakce, které touží po ovládání cizích mocností a válčení, a záškodnické tahání za nitky a vraždění jim nedělá vůbec žádný problém.

A právě tady má příběh Tajné invaze v rámci marveláckého filmového vesmíru pokračovat.

Kdy Tajná invaze vznikla?

Komiksová série byla vydána mezi lety 2008 a 2009 a dějově navázala na decimaci říše Skrullů po válce s Kree, kdy je Země z jejich pohledu potenciální svačinkou, která by mohla pomoct zahojit rány z ukončených bojů.

V době uvedení komiksu způsobila Tajná invaze hotový poprask a okamžitě se zařadila na seznam zásadních událostí v historii Marvelu. Fanoušci se tak od vzniku filmového marvelovského univerza hádají, kdy se konečně oblíbeného střetu o mimozemsky obsazenou Zemi dočkají.

V Tajné invazi se vrátí Skrull Talos
Autor: Marvel Studios V Tajné invazi se vrátí Skrull Talos

Vznikne jako film?

Dlouhé roky se spekulovalo, že by Tajná invaze mohla vzniknout jako film. Respektive by se mohla rozprostírat napříč několika snímky (trochu po vzoru Thanosova sbírání Kamenů nekonečna, které Marvel budoval 10 let). Nakonec však filmová sekce komiksového nakladatelství dospěla k rozhodnutí, že Tajnou invazi zpracuje do podoby televizní minisérie.

K oznámení o plánech na adaptování Tajné invaze došlo v prosinci 2020 na tiskové konferenci pro investory a od té doby Marvel oznamuje herce, kteří se minisérie zúčastní. Jelikož bude seriál navazovat na Captain Marvel a Spider-Man: Daleko od domova, v němž jsme zjistili, že Nicka Furyho na Zemi zastupuje Skrull Talos (Ben Mendelsohn), zatímco skutečný Fury létá ve vesmíru, je logické, že prvními potvrzenými hvězdami byli právě Mendelsohn a nestárnoucí představitel bývalého vůdce S.H.I.E.L.D.u Samuel L. Jackson. Potvrzena pak byla i samotná matka draků ze Hry o trůny Emilia Clarke.

Hlavním hrdinou Tajné invaze bude Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona
Autor: Marvel Studios Hlavním hrdinou Tajné invaze bude Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona

První řada Tajné invaze bude mít celkem 6 epizod, její premiéra se očekává na podzim 2022 a Marvel zatím nevyloučil potenciální pokračování. Ostatně seriálový Loki měl původně rovněž být pouze minisérií a nakonec byla oznámena i druhá řada.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama