Hejtři útočí na Batman vs. Superman: Měli bychom se bát průšvihu, nebo nás čeká komiksová pecka?

Jak si zatím vede film, který má být odrazovým můstkem celého komiksového vesmíru?
Batman Superman strach
Batman Superman strach
Warner Bros.

reklama

Střet dvou nejslavnějších superhrdinů to v posledních měsících nemá jednoduché. Řadu fanoušků naštval druhý trailer, který vlastně vyřešil ústřední konflikt a postavil hrdiny proti digitální stvůře, a i když nejnovější upoutávka zase vyvolává nadšení, kampaň dostala pár šrámů, jež teď prohlubují zákeřné drby.

Batman Superman finální

VIDEO: Batman se konečně vrhá do akce v novém epickém traileru!

Řada webů, které s oblibou vytahují "zákulisní informace z filmových studií" (= něco je možná pravda, ale většinou to jsou jen podivné výmysly), totiž o Batman vs. Superman píše dost nepěkné věci. Zprávy o tom, že jsou u Warner. Bros nervózní a bojí se diváckého přijetí, logicky mohou být pravdivé – kdo by se nebál, když se do kin posílá film za víc než 400 milionů dolarů (přibližně 250 mohlo padnout na produkci, 150 pak na kampaň) a je potřeba vydělat alespoň miliardu, aby bylo všechno v suchu. Pak už se ale přechází rovnou do spekulací o tom, co se bude dít v případě, že si masové publikum film neoblíbí a přijde na něj málo lidí.

Šepot se totiž snaží naznačit, že režisér Zack Snyder zůstal věrný svému stylu a natočil další celovečerák, který si užijí hlavně fanoušci jeho vizuálně vytříbené tvorby. 300: Bitva u Thermopyl, týmovka Watchmen i Muž z oceli mají zástupy věrných uctívačů, zároveň se ale moc netěší širokému (především kritickému) uznání, jež si vydobyly třeba batmanovské filmy Christophera Nolana. Ty zákeřnější zvěsti pak dokonce mluví o strachu z toho, že Batman vs. Superman nepotěší diváky čistě proto, že se jedná o "hluboký příběh od oscarového scenáristy". Diváci komiksovek si totiž údajně navykli na odlehčený materiál z ranku Iron Mana a Deadpoola, takže by s dvouapůlhodinovým temným dramatem od Chrise Terria (zlatý plešoun za Argo) mohli mít automaticky problém.

Deadpool credits

Nepochopili jste potitulkovou scénu Deadpoola? Tady je vysvětlení!

To je samozřejmě ptákovina už kvůli zmíněným Batmanům od Nolana nebo úspěšným X-Menům, kteří také moc nesázejí na odlehčené pojetí. Na internet se ale stále dostávají "zaručené zprávy" o tom, jak se Warneři klepou strachy a mohli by v roce 2017 místo týmovky Justice League, jíž film dělá předehru, nabídnout sólovku Batmana s Benem Affleckem (ten je prý ve filmu vynikající).

Může k něčemu takovému dojít? Pokud by se snímku Batman vs. Superman nepodařilo finančně uspět (utržilo by se třeba méně než 800 milionů dolarů), teoreticky to svádí k situaci druhého Amazing Spider-Mana. Ten se stal nejméně výdělečným pavoučím filmem (vydělal jen, ehm, 708 milionů), což vedlo ke zrušení trojky i plánovaných spin-offů s Venomem nebo Sinister Six. Studio Sony posléze přivedlo postavu pod křídla Marvelu a připojilo ji do světa Avengers. A právě proto uvidíme ve trojce Kapitána Ameriky Spider-Mana se zbrusu novou tváří Toma Hollanda.

Suicide Squad trailer

VIDEO: Joker řádí v Sebevražedném oddílu! Je tu nový geniální trailer nejočekávanějšího filmu roku!

Warneři by to v případě neúspěchu měli složitější. Museli by totiž přehodnotit celý svůj komiksový vesmír, který byl po jediném filmu (Muž z oceli z roku 2013) naplánován až do roku 2020. Srpnový Sebevražedný oddíl by to samozřejmě nijak neohrozilo, stejně jako právě natáčenou Wonder Woman a chystanou týmovku Justice League (obojí má premiéru v roce 2017). Další plány, které zahrnují sólovky Flashe, Aquamana, Cyborga nebo nový pokus o oživení Green Lanterna (tentokrát s více zelenými ochránci vesmíru), by ale v takovém bezpečí být nemusely.

Na filmu Batman vs. Superman zkrátka stojí hodně. Warneři se rozhodli nekopírovat Marvel, který začal míchat superhrdiny do Avengers až po pěti sólovkách, a představí většinu stěžejních superhrdinů už ve druhém filmu (v březnu v kinech uvidíme i Wonder Woman a na chvíli se zastaví také Aquaman, Flash a Cyborg). Takový sprint ale vyžaduje jistý hit s kladným přijetím, jehož se teď Batman vs. Superman úpěnlivě potřebuje dočkat. Myslíte, že všechno dopadne dobře? Anebo se přikláníte ke skeptikům, kteří čekají spíš průšvih? Dejte vědět v diskuzi, na tak důležitý film musí mít "startovní názor" snad každý.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!