HRA O TRŮNY: Jon Snow nezemře! Neomylný superpočítač předpověděl, s kým se v seriálu rozloučíme

Pro všechny, kdo by nás chtěli brát za slovo - titulek je samozřejmě nadsázka. Ale na každém vědeckém šprochu, pravdy je trochu...
Oblíbená píseň Jona Sněha? "Statistika nuda je, má však cenné údaje..."
Oblíbená píseň Jona Sněha? "Statistika nuda je, má však cenné údaje..."

reklama

Hra o trůny je krutá a bezcitná. Podlehlo jí už 61 postav a oplakávat jsme museli třeba Neda Starka, Oberyna Martella,  těhotnou Talisu Stark (Maegyr) a samozřejmě taky Jona Sněha. Jenže právě osud Jona Sněha stále visí ve vzduchu a tentokrát se na něj i další hlavní postavy série zaměřili vědci.

Na Technické univerzitě v Mnichově, která je nejprestižnější německou univerzitou v oboru a jejíž absolventi získali úctyhodných 17 Nobelových cen, udělali zajímavý pokus. Na počítači vytvořili pokročilý algoritmus, který se sám učí ze zadaných dat a nachází nové souvislosti. Zadali do něho celkovou charakteristiku a vývoj všech hlavních postav a hlavně jejich vztahy v rámci seriálového univerza. Chtěli zjistit jediné - jaká je pravděpodobnost, že v následujících deseti dílech šesté série postava zemře. A co jim vyšlo?

Připravit bychom se měli na konec Tommena Baratheona - podle počítače je jeho šance na smrt 97 procent. Hned v závěsu za ním jsou další žhaví kandidáti na smrt - Stannis Baratheon (spekuluje se, že stále žije), Daenerys Targaryen a Davos Mořský.

Daenerys - její pravděpodobnost na smrt je krutých 95 procent
Daenerys - její pravděpodobnost na smrt je krutých 95 procent

Naopak ze smrtelného lóže by měl vstát Jon Sníh. Jeho šance na smrt je totiž podle analýzy jenom 11 procent.

Pokud jste k suché počítačové analýze skeptičtí, pak byste měli vědět, že stejný algoritmus použili jeho tvůrci i pro předpověď děje páté sezóny. Když předpověď porovnali s tím, jak skutečně sezóna dopadla, trefil se počítač v solidních 74 procentech. Zjistěte kompletní výsledky na webu projektu A Song of Ice and Data

Tak co, už se v duchu připravujete na smrt Daenerys?

reklama

reklama